Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Nie lubisz chodzić po urzędach? Jedenaście rzeczy, które załatwisz bez wychodzenia z domu

Z roku na rok rola Internetu w życiu codziennym staje się coraz ważniejsza. Za zmianami podążają także polskie instytucje publiczne, oferując kolejne rozwiązania, które pozwalają na skorzystanie z ich usług bez wychodzenia z domu. To szczególnie ważne w dobie pandemii, gdy ograniczamy wychodzenie z domu, a niektóre instytucje mogą być okresowo niedostępne. Sprawdź, z którymi urzędami załatwisz sprawy przez internet w ramach e-administracji.

Rozliczanie podatków online, czyli e-PIT

Jedną z najważniejszych spraw, które możemy załatwić bez wychodzenia z domu, jest rozliczenie podatku dochodowego. Skorzystaj z rozwiązania ePIT 2020/2021 – https://www.pitax.pl/e-pity/, krok po kroku uzupełnisz swoje zeznanie podatkowe za 2020 rok. Przeliczanie kwot przez system czy możliwość wyboru nazwy Urzędu Skarbowego z rozwijanej listy zmniejszają ryzyko popełnienia błędu. Dodatkową korzyścią jest to, że PIT-y składane przez Internet są rozliczane przez Urzędy Skarbowe szybciej niż te składane w formie papierowej. Jeżeli jesteś uprawniony do zwrotu części zapłaconego podatku, wybór tej opcji spowoduje, że szybciej otrzymasz pieniądze.

Wypełnianie dokumentów przez internet

Bez wychodzenia z domu załatwimy wiele spraw związanych z dokumentami. Przez internet mamy możliwość miedzy innymi:

  • złożyć wniosek o dowód osobisty,
  • zgłosić utratę dowodu,
  • wnioskować o odpis aktu stanu cywilnego.

Większość tych spraw wymaga uzupełnienia krótkiego formularza, więc to, że nie musimy iść do urzędu daje znaczną oszczędność czasu. Przydaje się to jednak szczególnie w sytuacjach kryzysowych – możliwość internetowego zgłoszenia utraty dowodu pomaga ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami, jeżeli na przykład przestępca użyłby naszego dokumentu do zaciągnięcia kredytu.

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi

Przez internet można załatwić także wiele spraw związanych z dziećmi. Po pierwsze, możemy zgłosić narodziny online. Po drugie, z domu możemy skorzystać z programów dofinansowania – „Dobry Start” (dodatkowe 300 złotych dla dziecka, które zaczyna rok szkolny) oraz „500+”. Jeżeli masz troje dzieci lub więcej, załatwisz w ten sposób także Kartę Dużej Rodziny.

Pomoc przy wyjazdach zagranicznych

Niestety, nadal nie ma możliwości złożenia wniosku o paszport przez internet. Jedyne udogodnienie, jakie jest dostępne, to możliwość sprawdzenia w systemie cyfrowym, czy nasz paszport jest już gotowy do odbioru (po osobistym złożeniu papierowego wniosku). Przez internet możemy za to wystąpić o EKUZ, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która przyda się w podróży w obrębie Unii Europejskiej, ponieważ potwierdza, że płacimy składki ubezpieczenia zdrowotnego.

Ułatwienia dla kierowców

Korzystając z sieci cyfrowej można załatwić dużo spraw związanych z samochodami. W internecie można sprawdzić między innymi liczbę punktów karnych, które otrzymało się za przewinienia na drodze. Przydatna jest też usługa Mój Pojazd, która pozwala na dostęp do wielu różnych danych, takich jak między innymi dane techniczne z dowodu rejestracyjnego czy dane z badania technicznego pojazdu którego jesteś właścicielem lub posiadaczem.

fot: pixabay.com

Powiązane artykuły

Twój e-PIT przyczyną rekordu w ilości złożonych PIT-ów przez Internet

teoriabiznesu.pl