Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Sklep internetowy – jakie funkcje powinien posiadać?

Sklep internetowy – jakie funkcje powinien posiadać

Każdy sklep internetowy powinien być dostosowany do określonej grupy docelowej. Nie da się stworzyć witryny, która zainteresuje wszystkich. Niemniej jednak, jeżeli działamy w określonej branży, starajmy się jej ściśle trzymać w kontekście funkcjonalności i wyglądu na stronie.

Zakup jakiegokolwiek asortymentu na stronie internetowej jest zależny od opinii użytkownika, jaką ten wyrobił sobie o portalu w czasie jego przeglądania. Bez odpowiedniego układu strony oraz funkcji upraszczających wyszukanie produktu, klient raczej nie będzie zadowolony i albo całkowicie zrezygnuje z zamówienia, albo zdecyduje się już nigdy nie powrócić do określonego sklepu. W poniższym wpisie opiszemy więc najważniejsze funkcjonalności, jakie powinna posiadać każda witryna sprzedażowa.

Wyszukiwanie i filtrowanie produktów

Dbanie o klienta powinno być dla właściciela sklepu priorytetem. Skoro kontakt rzeczywisty zostaje w internecie bardzo ograniczony, to na witrynie powinny znaleźć się narzędzia umożliwiające łatwe znalezienie wyszukiwanego produktu. Mowa tu przede wszystkim o okienku wyszukiwania, które będąc widocznym na górze strony, oszczędzi czasu użytkownikowi i znajdzie produkt po słowach kluczowych. Ostatnimi czasy bardzo modne stały się wyszukiwarki z podpowiedziami.

Samo wyszukiwanie produktów nie jest jednak wystarczające we wszystkich przypadkach. Może ono sprawdzić się w momencie, w którym szukamy konkretnej pozycji z listy sprzedażowej sklepu. Dla branż chociażby odzieżowych, zdecydowanie ważniejsza okaże się opcja filtrowania produktów. Odwiedzając sklepy internetowe z ciuchami bądź butami, klient nie do końca wie, czego szuka. Sprawę zdecydowanie ułatwia w tej kwestii możliwość sortowania względem np. koloru, rozmiaru czy rodzaju odzieży. Oczywiście, opcja filtrowania nie dotyczy tylko witryn z branży modowej, ale jest to jej najlepszy przykład.

Sklep internetowy – jakie funkcje powinien posiadać

Intuicyjne i wygodne składanie zamówienia

Najwięcej zaawansowanych funkcjonalności sklepu internetowego dotyczy właśnie składania zamówień. Podstawą w tej kwestii jest obecność koszyka, do którego można dodać produkt i podliczyć w nim sumę całkowitą zakupów. Z tego miejsca użytkownik może usuwać pozycje, czy też zmieniać ich ilość.

Najważniejszą funkcjonalnością, usprawniającą przebieg zakupów jest stworzenie możliwości realizacji szybkich płatności i wyboru metody dostawy. To opcja, dzięki której klient może wybrać, czy zapłaci przelewem tradycyjnym, czy też skorzysta z innych, wygodniejszych sposobów. Po więcej w tej kwestii odsyłamy na portal komerso.pl

Złożenie zamówienia bez rejestracji lub przy użyciu konta

Klient tworzący zamówienie możliwie szybko, nie będzie miał czasu na rejestrację. Oczywiście, można zachęcać do założenia konta na sklepie poprzez różnorakie promocje i rabaty, jednak nie powinno to być wymogiem do kupna produktu. Warto więc poświęcić jedną podstronę na okno z pytaniem dotyczącym chęci utworzenia konta bądź złożenia zamówienia bez konieczności rejestracji.