Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Zalety polistyrenu ekstrudowanego XPS

Zalety polistyrenu ekstrudowanego

Polistyren to nic innego jak styropian. Jednocześnie warto wyjaśnić, że istnieją jego różne rodzaje. Przede wszystkim wyróżniamy polistyren ekstrudowany XPS, czyli styrodur oraz polistyren ekspandowany. Poszczególne rodzaje styropianu produkuje się odmiennymi metodami, co przekłada się na ich właściwości. W tym artykule przyglądamy się zaletom XPS, czyli styropianu uznawanego powszechnie za lepszy gatunek.

Styrodur, czyli niski współczynnik przewodzenia ciepła

Najważniejszą cechą styropianu jest współczynnik przewodzenia ciepła, określany też jako współczynnik lambda. Informuje on o ilości przepuszczanego przez materiał ciepła. Jest to bardzo istotny parametr ze względu na przeznaczenie polistyrenu, który wykorzystuje się w głównej mierze jako izolację cieplną. Pod względem tego parametru styrodur zdecydowanie przeważa nad klasycznym styropianem EPS. Innymi słowy, jego współczynnik lambda jest niższy, co oznacza mniejszą przepuszczalność ciepła, a tym samym zachowanie większej jego ilości we wnętrzu. Aby uzyskać określone parametry izolacji cieplnej, trzeba użyć zdecydowanie większej ilości styropianu EPS niż XPS, co przekłada się na wzrost kosztów, więcej pracy oraz bardziej znaczące obciążenie konstrukcji. W przypadku izolacji podłogi znaczenie może mieć też istotne obniżenie sufitu.

Inne zalety styroduru

Oczywiście skuteczna izolacja cieplna nie jest jedynym parametrem, który warto brać pod uwagę przy wyborze styropianu. Liczą się też inne, odpowiadające za funkcjonalność materiału oraz jego trwałość. Ważnym aspektem jest niska nasiąkliwość styroduru. Materiał nie pochłania wody, przez co stanowi izolację również przed wodą, co okazuje się przydatne choćby w przypadku zalania pomieszczenia.

Styropian ekstrudowany wyróżnia się też wysoką twardością, wytrzymałością obciążeniową oraz mechaniczną. W praktyce oznacza to, że można go z powodzeniem wykorzystywać do tworzenia izolacji podłogowej, w tym również w intensywnie eksploatowanych obiektach, bez obaw o ewentualne zniszczenie materiału.

Ważną kwestią jest też fakt, że styropian XPS jest materiałem samogasnącym.  Tym samym nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia. W przypadku pożaru może dojść do zapalenia materiału, ale po ugaszeniu ognia w jego źródle, dojdzie do samoistnego zgaszenia styroduru. Innymi słowy, styrodur to bardzo bezpieczne rozwiązanie.

Czy warto wybrać polistyren ekstrudowany?

Z przedstawionych powyżej faktów jasno wynika, że styrodur to zwykle bardzo dobry wybór. Oczywiście, ze względu na zdecydowanie lepsze parametry, cena tego materiału jest zwykle wyraźnie wyższa niż koszt zakupu styropianu EPS. Trzeba jednak pamiętać, że dla uzyskania izolacji cieplnej na tym samym poziomie, trzeba zużyć zdecydowanie więcej polistyrenu EPS, co ostatecznie oznacza jeszcze większy wydatek. Co więcej, EPS nie wykazuje tak dobrych parametrów wytrzymałościowych, jak styrodur. Tym samym, choć zastosowanie EPS zwykle jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile istnieje taka możliwość, wskazane jest użycie styroduru.