Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Windows 11 Pro czy Home – którą wersję systemu wybrać?

windows 11

System Windows 11 to następca wydanego w 2015 r. i cieszącego się znaczną popularnością OS Windows 10. Nowa Jedenastka występuje w dwóch podstawowych wersjach do domu lub firmy – jako Windows 11 Home oraz Windows 11 Pro, różniących się między sobą wieloma funkcjami, głównie dotyczącymi ochrony swoich urządzeń. Który Windows wybrać i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Który Windows lepszy? Windows 11 Professional czy Home?

Windows 11 system

Firma Microsoft zdecydowała się na udostępnienie użytkownikom dwóch wariantów najnowszego OS. Jak sugeruje już sama nazwa, wersja Pro jest przeznaczona dla wymagających użytkowników firmowych, którzy oczekują od systemu operacyjnego szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, wydajności oraz płynności działania. Z kolei wersja Home jest dostosowana do klasycznych wymagań użytkownika domowego.

W pierwszej kolejności spójrzmy na ograniczenia systemów Windows Home względem Pro. Przede wszystkim system operacyjny jako wersja Home nie obsługuje oprogramowania Hyper-V z rozszerzeniem Windows Sandbox. Pozwala ono tworzyć maszyny wirtualne w środowisku Windows i uruchomienie na dysku twardym aplikacji bez konieczności ingerencji w system. W systemie Windows Pro dostępny jest też zdalny pulpit. To popularne rozwiązanie we wszystkich firmach korzystających z zewnętrznej obsługi IT, ponieważ dostęp do komputera nie wymaga fizycznej obecności specjalisty.

W systemie Windows 11, używając wersji Pro, można uzyskać znacznie większą wydajność komputera dzięki obsłudze aż dwóch procesorów, każdy o maksymalnie 128 rdzeniach. Wersja Home oferuje połowę tych możliwości.

Jakie rozwiązania znajdziesz w systemie Windows 11 Home?

win 11 pro home

Windows 11 Home dla użytkowników domowych to przede wszystkim ochrona sieci. Opcja Windows Hello pozwala na odblokowanie zgodnych urządzeń z wykorzystaniem kodu PIN, odcisku palca lub za pomocą rozpoznawania twarzy. Z kolei ochrona rodzicielska pozwala kontrolować dostęp do stron internetowych o określonej tematyce, np. gamingowej lub pornograficznej.

W razie potrzeby można skorzystać też z szyfrowania urządzenia, które pozwala chronić dane przechowywane na dysku twardym.

Czym wyróżnia się System Windows 11 Pro?

windows 11 accessibility

Windows 11 Pro oferuje wszystkie rozwiązania znane z Home, poszerzone o wbudowane funkcje zabezpieczeń. Szyfrowanie urządzeń funkcją Bitlocker zabezpiecza komputer, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do jego zawartości. Nawet jeżeli komputer zostanie skradziony, zapisane na nim informacje będą bezpieczne. Z kolei Windows Information Protection zwiększa bezpieczeństwo danych firmowych. Zaawansowane szyfrowanie urządzenia jest szczególnie istotne wszędzie tam, gdzie pracownicy tworzą duże ilości danych.

Z kolei funkcja Bezpieczny Rozruch zapobiega przed załadowaniem się do pamięci szkodliwego oprogramowania oraz nieautoryzowanych systemów operacyjnych podczas uruchamiania systemu. Warto też zwrócić uwagę na Enterprise State Roaming, opcję, która zapewnia ujednolicone środowisko zgodnych urządzeń z systemem Windows.

Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na dostęp do regularnie udostępnianych patchy i update’ów w ramach funkcji Microsoft Update dla firm. Dzięki niej wszystkie zabezpieczenia zachowują aktualność.

System Windows 11 w Soft360

Poprzez funkcje dostępne w systemie Windows 11 można w efektywny sposób ograniczyć dostęp do danych oraz zapewnić całkowitą blokadę przed dostępem niepowołanych osób.

Nowy system Windows 11 Pro jest dostępny w sklepie Soft360 zarówno w wersji Home, jak i Pro dla użytkowników biznesowych. Dzięki różnorodności każdy może wybrać dokładnie taką wersję OS, jakiej możliwości wykorzysta. Firmy ochronią się przed przypadkowymi wyciekami informacji. Z kolei użytkownicy indywidualni mogą lepiej kontrolować zakupy online i mają zapewnioną podstawową ochronę aplikacji.

office mobile app icon