Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Co warto wiedzieć o leasingu dla firm?

leasing dla firm

Leasing samochodu osobowego na potrzeby firmowe to jedna z najpopularniejszych metod finansowania pojazdu. Uzyskanie takiej umowy jest często szybsze niż w przypadku kredytu, wymaga mniej formalności i, co niezwykle istotne, pozwala na korzystne odliczenia podatkowe. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Mimo że w ostatnich latach przepisy regulujące te odliczenia ulegają częstym zmianom, niezbyt korzystnym dla przedsiębiorców, leasing samochodu nadal oferuje więcej korzyści niż wad. Co więcej, obecnie znalezienie oferty spośród dostępnych możliwości nie wymaga wysyłania maili i dzwonienia do przedstawicieli. Wielu osobom w znalezieniu optymalnego rozwiązania pomaga porównywarka leasingowa.

Wymagane dokumenty przy leasingu na firmę

Obowiązujące przepisy prawa wymagają, aby umowa leasingu była przygotowana na piśmie. Istnieje jednak możliwość zawarcia umowy poprzez wymianę dokumentów z podpisem elektronicznym, co jest wygodne i szybkie.

W umowie leasingowej, szczególnie tej dotyczącej samochodu osobowego, powinny się znaleźć precyzyjne informacje dotyczące przedmiotu leasingu, okresu obowiązywania umowy oraz warunków finansowych.

Niezbędne dokumenty do umowy leasingu:

  • wpis do ewidencji działalności / KRS;
  • kopia dokumentu tożsamości;
  • umowa spółki (jeśli dotyczy);
  • zaświadczenia o REGON i NIP;
  • zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS;
  • deklaracje podatkowe PIT.

Procedura leasingowa jest prostsza, ale leasingodawca zawsze sprawdza zdolność podmiotu ubiegającego się o finansowanie. Nie zmienia to faktu, że firmy, które dopiero zaczynają działalność, także mogą uzyskać leasing, np. na zakup samochodu lub maszyny. Jeśli więc zaczynasz biznes to odwiedź sprawdzleasing i znajdź rozwiązanie dla siebie.

Co dzieje się w przypadku, gdy firma zalega z ratą leasingową?

Zdarza się, że przedsiębiorca może z różnych względów opóźnić się z ratą za auto. Na wypadek takich sytuacji firmy leasingowe podejmują znaczne środki ostrożności w przypadku, gdy przedsiębiorca zaczyna mieć problemy ze spłatą. Już po kilkunastu dniach opóźnienia mogą naliczać opłaty manipulacyjne, a niejednokrotnie umowa może zostać wypowiedziana po jednym miesiącu zaległości. Zgodnie z postanowieniami umów leasingowych, firma leasingowa ma możliwość szybkiego odebrania pojazdu. Oczywiście istnieje opcja wznowienia umowy, jednak wymaga ona spłacenia wszystkich zaległości, bieżącej raty oraz opłaty manipulacyjnej za wznowienie.

Dowiedz się: Na czym polega leasing?

Korzyści, jakie zapewnia leasing w firmie

Przepisy w Polsce podlegają ciągłym zmianą. Dlatego warto na bieżąco współpracować z firmą leasingową i księgowością lub doradcą podatkowym. Dzięki temu będziesz na bieżąco wiedzieć, jak najlepiej zadbać o interesy firmy. Swoją obecną sytuację i najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia firmy warto wypracować z doświadczonym ekspertem. Pozwoli to lepiej ułożyć finanse przedsiębiorstwa.

Leasing to usługa, która pomaga nawet nowopowstałym firmom na zakup samochodów lub sprzętu na potrzeby przedsiębiorstwa. Jest to dobre wsparcie dla rozwoju organizacji, ale zawsze warto poświęcić chwilę i znaleźć opcję, która będzie najkorzystniejsza dla firmy.