Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Praca jako kierowca tira w USA

Kierowca tira w USA to zawód, o którym myślisz? Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie Truckera? Co zrobić, aby spełnić swoje marzenie o słynnych highways i 18-kołowych ciężarówkach?

Przeczytaj nasz artykuł i zrób krok do wymarzonej pracy. Niebawem, zamiast pozdrawiać w polskim stylu “szerokości i przyczepności”, będziesz krzyczał “stay loaded” na amerykańskich drogach.

Jak wygląda praca jako kierowca ciężarówki w USA?

Czy praca jako kierowca tira w USA może dużo różnić się od tej w Polsce? Mimo, że jest to ten sam zawód, odpowiedź brzmi tak.

Oczywiście nadal spędzasz sporą część czasu za kółkiem, natomiast w nieco innym pojeździe. Amerykańskie ciężarówki cechują się swoją zjawiskową wielkością, są aż o 8m dłuższe niż polskie. Nic zatem dziwnego, że posiadają one również większe kabiny, dzięki temu kierowca może spać w komfortowych warunkach.

Odmienne są również przepisy dla pojazdów ciężarowych. Na słynnych, kilkupasmowych autostradach możesz przemieszczać się z prędkością nawet do 130km/h, czyli znacznie szybciej niż w Polsce. Standardem w Stanach są również tzw. truck stopy, które pojawiają się bardzo często na drogach. Przy chwili zmęczenia nie musisz zatem długo czekać, aby odpocząć.

Kluczową różnicą okazuję się być… dzienny czas pracy. Polski kierowca tira może pracować max. 9h dziennie, natomiast nieprzerwanie może prowadzić tylko 4,5h. Z kolei w USA będzie mógł pracować już 11h dziennie, w tym 8h bez przerwy.

Ile może zarobić polski kierowca tira w USA?

Wynagrodzenie jest zależne od różnych czynników, takich jak np. liczba przepracowanych godzin, dodatkowe licencje oraz bezkolizyjna historia jazdy. Średnio kierowca CDL zarabia w granicach $50-75 tys. rocznie. Przekłada się to na $4-6 tys. miesięcznie, czyli 15-22 tys. zł miesięcznie.

Kierowca CDL w USA

CDL, czyli komercyjne prawo jazdy, bez którego nie można zostać zawodowym kierowcą tira w USA. CDL posiada kilka klas, które różnią się uprawnieniami względem masy i typu prowadzonego pojazdu.

Posiadacz CDL może przemieszczać się w obrębie różnych stanów dopiero po ukończeniu 21 r. ż. Mając zatem 18-21 lat kierowca CDL może wykonywać zawód tylko w obrębie 1 stanu.

Więcej o tym, jak uzyskać prawa CDL dowiesz się z artykułu na blogu Bazar.