Popularność samochodów z napędem elektrycznym sprawia, że na naszych drogach coraz częściej spotkamy punkty ładowania takich pojazdów. W Polsce częstotliwość ich rozmieszczenia nie może być jeszcze porównywalna z ilością takich urządzeń w innych, zaawansowanych pod tym względem krajach. Co zrobić w wypadku pilnej potrzeby naładowania akumulatora, gdy najbliższa stacja ładowania jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów? Pomocna w takim wypadku może być mobilna stacja ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca ładować samochód elektryczny nawet w domu. Jak działa takie urządzenie? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Jak działa mobilna stacja ładowania samochodów elektrycznych?
Mobilna stacja ładowania umożliwia podłączenie pojazdu elektrycznego do dowolnego gniazdka elektrycznego, znajdującego się nawet w naszym domu. Automatycznie dostosowuje moc ładowania do wybranego źródła zasilania, a w wypadku wykrycia błędu, lub przegrzania przerywa proces. Niektóre modele posiadają dostęp zdalny, umożliwiający dzięki aplikacji na smartfona:
- kontrolowanie urządzenia na odległość
- sprawdzenie historii ładowania
- ustawienie czasu ładowania
- sprawdzenie aktualnego poziomu naładowania
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mobilnej stacji ładowania?
Na przykładzie mobilnej stacji ładowania samochodów elektrycznych ABSINA możemy poznać parametry urządzeń, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu.
Do najważniejszych z nich należą:
- Rodzaj wtyczki (np. typ 2)
- Rodzaj zabezpieczenia (Kod IP) – w tym wypadku IPS4
- Moc silnika kW – w tym wypadku 3.7
Dodatkowe parametry:
- Ciężar urządzenia
- Zakres temperatury roboczej
- Materiał izolujący
- Długość przewodu
- Rozmiar stacji ładowania (długość, szerokość, głębokość)
- Przekrój poprzeczny żyły
- Maksymalny prąd ładowania
- Napięcie znamionowe (220/230V)
- Ilość faz
- Sposób przechowywania urządzenia
Niektóre urządzenia na wyposażeniu posiadają dodatkowy uchwyt ścienny do domu, pasujący także do bagażnika samochodu. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych podzespołów – przełoży się to na wysoką sprawność działania i niezawodność, a także na materiały z jakich zostało wykonane urządzenie – dzięki czemu produkt będzie trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne, na przykład deszcz.
Czy wiesz, że niektóre mobilne stacje ładowania posiadają czujniki temperatury i w wypadku anomalii i przegrzania kabla, odcinają prąd i natychmiast przerywają ładowanie, tak aby uniknąć ryzyka poparzenia, lub pożaru?
Zastosowanie mobilnych ładowarek do samochodów elektrycznych
Gdzie w takim razie mogą znaleźć zastosowanie omówione urządzenia? Mobilne ładowarki samochodów elektrycznych sprawdzą się podczas użytku w warunkach domowych, jak i w salonach sprzedaży oraz podczas obsługi imprez komercyjnych. Ich specyfikacja pozwala na swobodne przewożenie nawet przy pomocy samochodów osobowych.