Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

10 najbardziej popularnych kryptowalut na świecie.

kryptowaluty

Najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną walutą na świecie niewątpliwie jest Bitcoin, który nie tylko wyznaczał trendy, zapoczątkował falę kryptowalut zbudowanych na zdecentralizowanej sieci peer-to-peer, ale także stał się de facto standardem dla kryptowalut, inspirując stale rosnącą rzeszę inwestorów. Czym jednak tak naprawdę są kryptowaluty? Szeroko rozumiana kryptowaluta to wirtualne lub cyfrowe pieniądze, które przybierają postać tokenów lub „monet”. Kryptowaluty w łatwy sposób można nabywać na platformach takich jak Bitcoin Circuit. Platforma nauczy od początku niedoświadczonego handlowca jak kupować i sprzedawać, aby zarobić realne pieniądze.

Trzeba zdać sobie sprawę, że niemożliwe jest, aby lista najbardziej popularnych kryptowalut była całkowicie wyczerpująca. Jednym z powodów jest fakt, że na koniec 2021 roku istniało ich ponad 8000. Chociaż wiele z nich ma niewielki wolumen obrotu, niektóre cieszą się ogromną popularnością wśród społeczności wspierających i inwestorów. Poza tym dziedzina kryptowalut stale się rozwija, a kolejny profitowy token cyfrowy może zostać wydany choćby jutro.

  1. Ethereum (ETH)

To zdecentralizowana platforma oprogramowania, która umożliwia tworzenie i uruchamianie inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji (dApps) bez przestojów, oszustw, kontroli lub ingerencji ze strony osób trzecich. Celem Ethereum jest stworzenie zdecentralizowanego zestawu produktów finansowych, do których każdy na świecie może swobodnie uzyskać dostęp, bez względu na narodowość, pochodzenie etniczne lub wyznanie. W grudniu 2020 r. Ethereum przeniosło swój algorytm z proof of work (PoW) na proof-of-stake (PoS), aby umożliwić sieci Ethereum działania przy znacznie mniejszym zużyciu energii i zwiększonej szybkości transakcji, a także stworzyć bardziej deflacyjne środowisko gospodarcze.

  1. Litecoin (LTC)

Litecoin, wprowadzony na rynek w 2011 roku, był jedną z pierwszych kryptowalut, które podążyły śladami Bitcoina. Litecoin jest oparty na globalnej sieci płatniczej typu open source, która nie jest kontrolowana przez żaden organ centralny i wykorzystuje szyfr jako PoW. Chociaż Litecoin jest pod wieloma względami podobny do Bitcoina, ma większą szybkość generowania bloków, a tym samym oferuje szybszy czas potwierdzenia transakcji

  1. Cardano (ADA)

Cardano to kryptowaluta, która została stworzona dzięki podejściu opartemu na badaniach przez inżynierów, matematyków i ekspertów kryptograficznych, członków Ethereum. Badacze stojący za projektem napisali ponad 120 artykułów na temat technologii blockchain, które to badania są podstawę Cardano. Ze względu na ten rygorystyczny proces Cardano wydaje się wyróżniać na tle pozostałych kryptowalut

  1. Polkadot (DOT)

Polkadot to wyjątkowa kryptowaluta PoS, której celem jest zapewnienie inter operacyjności między innymi blockchainami. Umożliwia współpracę systemów poprzez łańcuch przekaźnikowy, który umożliwia inter operacyjność różnych sieci. Programiści mogą tworzyć własny blockchain w Polkadot, jednocześnie korzystając z zabezpieczeń, które już posiada łańcuch. Od stycznia 2022 r. 5.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash zajmuje ważne miejsce w historii altcoinów, ponieważ jest jednym z najwcześniejszych i najbardziej udanych w stosunku do Bitcoina. Handlować nim można na platformie Bitcoin Circuit. BCH rozpoczął działalność w sierpniu 2017 roku w wyniku jednego z podziałów. Limit bloków w Bitcoin to 1 megabajt (MB). BCH zwiększa rozmiar bloku do 8 MB, z założeniem, że większe bloki mogą przechowywać w nich więcej transakcji, a zatem prędkość transakcji wzrośnie.

  1. Stellar (XLM)

Stellar to otwarta sieć blockchain zaprojektowana w celu dostarczania rozwiązań dla przedsiębiorstw poprzez łączenie instytucji finansowych na potrzeby dużych transakcji. Ogromne transakcje między bankami i firmami inwestycyjnymi – zwykle trwające kilka dni, angażujące wielu pośredników i kosztujące dużo pieniędzy – mogą być teraz realizowane niemal natychmiast bez pośredników i kosztować niewiele lub nic dla tych, którzy przeprowadzają transakcję. Natywną walutą Stellar jest Lumens (XLM). Sieć wymaga od użytkowników posiadania Lumenów, aby móc dokonywać transakcji w sieci

  1. Moneta Doge (DOGE)

Dogecoin, postrzegany przez niektórych jako oryginalna „memecoin”, wywołał poruszenie w 2021 roku, gdy cena monety gwałtownie wzrosła. Moneta, która wykorzystuje wizerunek Shiba Inu jako swojego awatara, jest akceptowana jako forma płatności przez niektóre duże firmy, w tym Dallas Mavericks, Kronos i — być może przede wszystkim — SpaceX, amerykańskiego producenta lotniczego należącego do Elona Muska. Dogecoin został stworzonyw 2013 roku. Założyciele Markus i Palmer podobno stworzyli monetę jako żart, komentując spekulacje na rynku kryptowalut.

  1. Moneta Binance (BNB)

Binance Coin to kryptowaluta narzędziowa, która działa jako metoda płatności za opłaty związane z handlem na Giełdzie Binance. Na najniższym stopniu podium względem wielkości kapitalizacji rynkowej. Blockchain Binance Coin jest również platformą, na której działa zdecentralizowana giełda Binance. Giełda Binance została założona przez Changpeng Zhao i jest jedną z najczęściej używanych giełd na świecie w oparciu o wolumeny obrotu. Sieć wykorzystuje model PoS.

  1. Tether (USDT)

Tether był jedną z pierwszych kryptowalut, która miała za cel jest ustalenie wartości rynkowej w stosunku do waluty lub innego zewnętrznego punktu odniesienia. Większość walut cyfrowych, nawet tych głównych, takich jak Bitcoin, doświadcza częstych okresów dramatycznej zmienności, Tether i inne stablecoiny próbują wygładzić wahania cen. Cena Tethera jest bezpośrednio powiązana z ceną dolara amerykańskiego. Wprowadzony na rynek w 2014 roku, w styczniu 2022 r. staje się czwartą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

  1. Monero (XMR)

Monero XMR to bezpieczna, prywatna i niewykrywalna waluta, o otwartym kodzie źródłowym, która  została uruchomiona w kwietniu 2014 roku. Społeczność kryptograficzna i jej inwestorzy szybko zrozumieli możliwośći tej kryptowaluty. Jej rozwój jest całkowicie oparty na darowiznach a wartość Monero wiąże się z nieustannym zainteresowaniem handlowców. Monero wystartowało z silnym naciskiem na decentralizację i skalowalność, a także umożliwia pełną prywatność. Dzięki wyjątkowym mechanizmom bezpieczeństwa Monero wypracowało sobie coś w rodzaju kiepskiej reputacji, ponieważ zostało powiązane z operacjami przestępczymi na całym świecie. Rozumiejąć fenomen kryptowalut warto zacząć przekuwać wiedzę i doświadczenie z wykorzystaniem choćby bitcoin-circuit.app , w której dostępne jest większość popularnych kryptowalut.

Dlaczego kryptowaluty są ważne i jest ich tak dużo ?

Jako zdecentralizowane platformy, kryptowaluty oparte na blockchain umożliwiają osobom fizycznym angażowanie się w transakcje finansowe typu peer-to-peer lub zawieranie umów. W obu przypadkach nie ma potrzeby korzystania z zaufanego pośrednika zewnętrznego, takiego jak bank. przestrzeni kryptowalut gwałtownie wzrósł w ciągu ostatniej dekady, dzięki nowym innowacjom i łącznej kapitalizacji rynkowej przekraczającej 2 biliony dolarów. Większość dzisiejszych kryptowalut wywodzi się w takiej czy innej formie z Bitcoina, który wykorzystuje kod open source. Oznacza to, że każdy może skopiować i zmodyfikować kod oraz stworzyć własną nową monetę. Oznacza to również, że każdy może dołączyć do jego sieci lub dokonywać w niej transakcji.

Jakie są inne ważne kryptowaluty?

Wiele kryptowalut zyskało na znaczeniu lub obiecuje to zrobić. Dogecoin, na przykład, był monetą-żartem opartą na memach, która zyskała sławę, gdy dyrektor generalny Tesli Elon Musk promował token w mediach społecznościowych. Istnieje również kilka innych kryptowalut takich jak Bitcoin Gold i Bitcoin SV, Ripple, Solana, USD Coin czy Tezos.

Powiązane artykuły

Encyklopedia ostrzeżeń przed oszustami – bankowe, państwowe, policyjne, dostawców usług

teoriabiznesu.pl

Jak kupić Polkadot (DOT) – poradnik dla początkujących

teoriabiznesu.pl

Inwestuj w kryptowaluty z głową. Wywiad z przedstawicielem fundacji Trading Jam

teoriabiznesu.pl