Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Bezpieczny PESEL – jak chronić dane osobowe w sieci?

Bezpieczny PESEL

Dane osobowe przejęte przez cyberprzestępców mogą być wykorzystane np. do zaciągania pożyczek. Jak zabezpieczyć PESEL? Jak chronić swoje dane osobowe? Oto kilka przydatnych porad, dzięki którym zwiększysz swoje bezpieczeństwo.

Jak chronić swoje dane osobowe?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo Twojego numeru PESEL i innych danych osobowych? Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Zastanów się dwa razy, zanim podzielisz się informacjami na swój temat, szczególnie w sieci.

Chwalenie się w social mediach dyplomem ukończenia studiów, odebranym przed chwilą prawem jazdy czy nowym dowodem osobistym nie jest najlepszym pomysłem. Dokumenty zawierają Twoje najważniejsze dane – imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, numer PESEL.

Osoba, która wejdzie w posiadanie tych wszystkich informacji, może spróbować wykorzystać je do nieuczciwych celów – np. do próby zdobycia dostępu do Twojej bankowości internetowej lub zaciągnięcia pożyczki.

Bardzo ryzykowne jest również publikowanie w internecie zdjęć kart kredytowych – chwaląc się spersonalizowanym wzorem, możesz jednocześnie ujawnić numer karty, datę ważności i kod CVV. Z dużą ostrożnością traktuj także SMS-y i e-maile, których nadawcą jest „bank”. Cyberprzestępcy często wykorzystują spreparowane wiadomości, żeby nakłonić ofiarę do odwiedzenia zainfekowanej strony lub pobrania złośliwego załącznika, który może zawierać oprogramowanie szpiegujące. W żadnym przypadku nie reaguj na prośby o udostępnienie swoich danych, loginów i haseł dostępowych.

Zabezpiecz PESEL w Orange

Aby zwiększyć bezpieczeństwo danych osobowych, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Orange razem z Krajowym Rejestrem Długów zachęca do aktywowania usługi Zabezpiecz PESEL, która utrudni oszustom wykorzystanie Twoich danych do zaciągnięcia pożyczek czy założenia firmy.

Jak to działa? Firmy telekomunikacyjne, pożyczkodawcy i banki przed podpisaniem umowy sprawdzają swoich potencjalnych klientów w Krajowym Rejestrze Długów. Za każdym razem, gdy Twój numer PESEL będzie sprawdzany w KRD, otrzymasz SMS lub mail z alertem. Jeżeli to nie Ty składałeś wniosek o pożyczkę, kredyt czy sprzedaż ratalną, może oznaczać to próbę wyłudzenia. Dzięki alarmowi będziesz mógł szybko zareagować. W takiej sytuacji możesz skorzystać z pomocy infolinii alarmowej. Eksperci doradzą Ci, jakie działania podjąć, by wyjaśnić sytuację i zminimalizować skutki ewentualnego wyłudzenia.

Dzięki usłudze Zabezpiecz PESEL będziesz mógł upewnić, czy nie widniejesz w Krajowym Rejestrze Długów, a także zweryfikować, kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykorzystywał Twój numer PESEL. Możesz także sprawdzić wiarygodność firmy, z którą planujesz podpisać umowę.