Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Co to jest lombard?

lombard

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na naszym rynku wiele osób szuka dodatkowych form wsparcia swojego domowego budżetu. Jedną z nich jest sprzedaż, lub zastaw niepotrzebnych rzeczy w lombardzie. Czym jest ta instytucja? Jak wybrać odpowiednią placówkę? Czy w ogóle opłaca się zastawić przedmiot?

Czym jest lombard?

Czym tak właściwie jest lombard? Lombard jest instytucją, która udziela pożyczek pod zastaw, na przykład w postaci majątku ruchomego. Transakcja przebiega bardzo szybko, w wypadku drobnych przedmiotów  najczęściej wystarczy wypełnić dokument potwierdzający własność przedmiotu. Pieniądze wypłacane są od ręki, bez sprawdzania historii kredytowej klienta.

Przedstawiciel instytucji z reguły sprawdza dokument tożsamości, a także wycenia przedmiot stanowiący zastaw, aby na koniec podpisać umowę z klientem.

Co można zastawić w lombardzie?

Lombard to miejsce w którym można zastawić praktycznie wszystko. W praktyce jednak nie wszystkie instytucje przyjmą droższe przedmioty takie jak nieruchomości, domy czy pojazdy. U większości z nich można zastawić biżuterię, sprzęt elektroniczny w tym sprzęt RTV i AGD, zegarki, maszyny budowlane i tym podobne przedmioty. Na wszystkie te produkty z reguły należy mieć pokwitowanie, które potwierdza własność.

Jaki lombard wybrać?

Każda instytucja zobowiązana jest do działania zgodnie prawem, a uregulowane jest to aktem prawnym:

stawa o Kredycie Konsumenckim z dnia 12.05.2011 (Dz.U. z 2016r., poz.1528, ze zm.) oraz ustawa zwana potocznie antylichwiarską z 11 marca 2016 roku

który określa maksymalną wysokość odsetek, prowizji i innych kosztów udzielenia pożyczki pod zastaw. Działanie lombardu może być poddane kontroli, a instytucją za to odpowiedzialną jest Komisja Nadzoru Finansowego – w skrócie KNF.

Dokonując zastawiania, lub sprzedaży przedmiotu, klient powinien wcześniej zorientować się, ile dana rzecz kosztuje na przykład na portalach aukcyjnych. Zaproponowana kwota przez lombard będzie zapewne niższa od tej widocznej na aukcjach, a to ze względu na opłacalność zakupu przedmiotu przez instytucję. W przypadku cenniejszych przedmiotów warto dowiedzieć się w jakich warunkach przechowywany jest przedmiot zastawu (czy jest on bezpieczny, a także nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne).

Przed zastawianiem przedmiotu w wybranym punkcie warto poznać opinie wystawione w serwisach internetowych takich jak na przykład  Google Maps.

O czym należy pamiętać?

Koszt zastawienia obejmuje prowizję, podatki, koszt wyceny, przechowywania, a także prowadzenia punktu. Dlatego w niektórych wypadkach zastawienie przedmiotu może być nieopłacalne. Należy pamiętać o terminie wykupu, ponieważ taki przedmiot może zostać sprzedany.