Tak zwane rządowe wakacje kredytowe cieszyły się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Jest jednak inne narzędzie, które pozwoli na odniesienie jeszcze większych korzyści, czyli refinansowanie kredytu hipotecznego. Sprawdźmy, czy można je ze sobą łączyć.
Refinansowanie kredytu hipotecznego, czyli nowy kredyt
Najpierw przypomnijmy podstawowe pojęcia, bo choć refinansowanie kredytu hipotecznego jest dostępne na naszym rynku od dawna, wciąż wielu kredytobiorców nie wie, że mają taką możliwość. Ten mechanizm polega na zaciągnięciu nowego kredytu, z którego środki są przeznaczone na wygaszenie poprzedniego zobowiązania. Dzięki temu stary kredyt mieszkaniowy jest zastępowany nowym. Również w tym przypadku podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości.
Jaka w tym korzyść z perspektywy kredytobiorcy? Zyski mogą być naprawdę olbrzymie, a w znacznej mierze zależą od aktualnie dostępnych na rynku ofert i ich porównania z propozycjami dostępnymi w momencie, w którym miało miejsce podpisanie umowy kredytowej. Ciekawie prezentuje się również refinansowanie kredytu hipotecznego a wkład własny. W tym przypadku jest nim różnica pomiędzy wartością nieruchomości a kwotą kredytu. W większości przypadków nie ma więc konieczności wnoszenia gotówką żadnego wkładu własnego.
Czy warto refinansować kredyt hipoteczny? Odpowiedź jest prosta
Przemyślane i dobrze dobrane refinansowanie może okazać się najlepszym sposobem na długookresową poprawę warunków spłaty i wypracowanie dużych oszczędności – zacznij od lektury artykułu o refinansowaniu kredytu hipotecznego na Blogu Kredytowym.
Znajdziesz tam najważniejsze informacje, które pomogą Ci zorientować się, czy warto zacząć interesować się tym produktem. Dobrym rozwiązaniem będzie także kontakt z doświadczonym doradcą kredytowym. Specjalista pomoże Ci rozwiać wątpliwości i poznać bliżej dostępne opcje, a następnie zajmie się przygotowaniem wniosku i jego procedowaniem.
Refinansowanie kredytu hipotecznego a wakacje kredytowe: kiedy to możliwe?
W okresie wysokich stóp procentowych i rynkowej niepewności sporą ulgą dla wielu kredytobiorców okazały się tak zwane rządowe wakacje kredytowe. Można było z nich skorzystać w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku oraz w całym 2023 roku – łącznie możliwe stało się więc faktyczne zawieszenie spłaty części kapitałowej i odsetkowej aż ośmiu rat kredytowych (wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania o analogiczną liczbę rat).
Obecnie według zapewnień resortu trwają prace nad nową odsłoną programu. Co ważne z perspektywy osób, które zdecydowały się na refinansowanie kredytu, również ten typ kredytu uprawniał do skorzystania z tej atrakcyjnej możliwości. Jednocześnie jednak trzeba spełnić dwa inne warunki, a więc:
- Umowa kredytowa powinna być zawarta przed 1 lipca 2022 roku, a okres kredytowania powinien kończyć się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty;
- Nieruchomość powinna być zakupiona na własne cele mieszkaniowe.
Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pierwszy z tych punktów. Jak widzisz, nie ma znaczenia data zaciągnięcia pierwotnego kredytu mieszkaniowego. Jeśli kredyt hipoteczny na refinansowanie zakupu mieszkania czy domu został zaciągnięty po 1 lipca 2022 roku, skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie możliwe. Obecnie czekamy jednak na nowe decyzje w tej sprawie. Być może znowelizowane przepisy pozwolą również tym kredytobiorcom na uzyskanie sporych oszczędności.