Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Czy warto czekać do końca pandemii z zakupem mieszkania w Warszawie?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Inwestorzy na dobre pogodzili się już z myślą, że pandemia w istotny sposób wpłynie na ceny lokali mieszkalnych w Warszawie czy pozostałych największych miastach w Polsce. Skoro więc do tej pory pandemia nie obniżyła cen mieszkań, a te stale (choć wolniej) rosną, to czy warto czekać do końca pandemii z zakupem mieszkania?

W moich snach wciąż Warszawa – pełna rosnących nieruchomości cen

Nawet globalny kryzys gospodarczy, pandemia i znalezienie się kraju na skraju finansowej oraz społecznej katastrofy nie zdołały zahamować cen na stale nienasyconym rynku lokali mieszkaniowych w Polsce.

Ceny te rosły, rosną i będą rosły przynajmniej do momentu wysycenia rynku oraz spadku podaży. Bo o ile podaż będzie, o tyle mieszkania będą sprzedawać się jak na pniu. To właśnie ze względu na wciąż ogromne zainteresowanie lokalami mieszkalnymi w stolicy ich cen nie udało się zmniejszyć nawet tak istotnym czynnikom gospodarczym, jakimi była pandemia i lockdown.

Jedynym efektem, jakiego doczekaliśmy się, obserwując rynek nieruchomości w Polsce, jest delikatne obniżenie tempa wzrostu cen transakcyjnych i ofertowych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

W związku z tym, mimo hibernacji na rynkach, zapaści biznesowej oraz nieustannie trwającej pandemii, podmiotów kupujących nowe lokale mieszkalne w stolicy nie brakuje. Co więcej, popyt jest na tyle duży, że na rynku powoli zaczyna brakować mieszkań.

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania w 2021 roku? Musisz wiedzieć, że im wcześniej podejmiesz zakupową decyzję, tym więcej oszczędzisz na przyszłych wzrostach cen, które – według opinii niektórych analityków – po wygaszeniu pandemii wystrzelą do góry w zawrotnym tempie.

Oczekując przyszłości, zerknijmy w przeszłość warszawskiego rynku nieruchomości

Ceny na mieszkaniowym rynku w Warszawie rosną nieprzerwanie od 2013 roku, zatem już 8 lat. Wzrosty cen lokali mieszkalnych jeszcze do 2017 roku pokrywały się ze wzrostami średnich wynagrodzeń. Jednak już od 3 lat z okładem średnie wynagrodzenia zostały na dobre prześcignięte przez przyspieszający wzrost cen nieruchomości.

Tempo wzrostu średniego wynagrodzeń oscyluje w granicach 4% r/r. Z kolei tempo wzrostu cen lokali mieszkalnych w największych miastach w Polsce przekroczyło 10% r/r. Co więcej, według niektórych rynkowych analityków oraz długoterminowych prognoz różnica między średnim wynagrodzeniem a średnią ceną mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym będzie coraz większa.

Lepiej nie zwlekaj, bo będzie tylko drożej

Zdecydowanie nie warto czekać do końca pandemii z podjęciem inwestycyjnej decyzji dotyczącej zakupu lokalu mieszkaniowego w Warszawie. Jak uczy nas najświeższa historia rynku mieszkaniowego w stolicy oraz na podstawie informacji dostarczanych przez raporty i rynkowych analityków ceny w czasie pandemii nie spadną. Będą po prostu wolniej rosnąć.

Jednak wszystko na to wskazuje, że wraz z ogłoszeniem końca pandemii ceny nieruchomości ponownie wystrzelą do góry, a tempo ich wzrostu przyspieszy w diametralnym tempie. Rynek ustabilizuje się dopiero, gdy się nasyci, a do tego jeszcze daleka droga.

Dlatego też, jeżeli szukasz wciąż atrakcyjnych cenowo ofert lokali mieszkalnych w Warszawie, sprawdź osiedle Aurora oraz pozostałą ofertę mieszkań, jaką dysponuje warszawski deweloper Dantex.

Powiązane artykuły

Jak stopy kredytowe wpływają na rynek nieruchomości?

teoriabiznesu.pl

Wynajem mieszkań na noclegi wraca do gry. Będzie odbicie po pandemii?

teoriabiznesu.pl

Ceny mieszkań na początku lata 2020 – większych obniżek nie widać

teoriabiznesu.pl