Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

bitcoin

Od paru lat giełdy kryptowalut kuszą możliwością szybkiego zarobku. Czy warto podjąć ryzyko i zainwestować w kryptowalutę? Co może nam zagrozić podczas spekulacji na rynku kryptowalut?

Warto poznać za i przeciw

Inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykownym przedsięwzięciem, ale jeśli zostanie wykonane prawidłowo, może być niezwykle satysfakcjonujące. Kryptowaluty stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne i wielu inwestorów rozważa zainwestowanie w nie. Przed zainwestowaniem w jakąkolwiek kryptowalutę ważne jest, aby zrozumieć ryzyko i korzyści związane z takimi inwestycjami. Inwestowanie w kryptowaluty może być bardzo lukratywne, ale także bardzo ryzykowne, ponieważ rynek jest wyjątkowo niestabilny. Dlatego ważne jest, aby przed zainwestowaniem przeprowadzić badania i zrozumieć potencjalne ryzyko.

Gra warta świeczki – czy warto ulec pokusie?

Warto wiedzieć, że takie kryptowaluty jak na przykład Bitcoin nie są regulowane przez żadne państwo ani instytucję finansową. Nie ma więc żadnej gwarancji, która chroniłaby użytkowników przed utratą środków finansowych, nie tylko w wyniku spadku akcji, ale też ataków hakerskich. Dlaczego więc tyle osób nadal decyduje się inwestować swoje oszczędności w kryptowaluty? Duże wrażenie robią zyski z 2021 roku, który Bitcoin zakończył ze wzrostem o 250% (przy wycenie w listopadzie równej 59 760 dol.). Jeszcze większe dochody przyniosła wtedy kryptowaluta Shiba Inu, z wynikiem 78 283 i 138% zysku, po to tylko, by szybko oddalić się od tego wyniku. Jak widać, znacznie przydaje się znajomość rynku i umiejętność oceny coinów oraz ryzyka inwestycyjnego. W świecie kryptowaluty ciężko jest liczyć jedynie na szczęście.

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta na rynku

Praktycznie każdy zetknął się z tą nazwą, a dla wielu laików Bitcoin jest synonimem dla kryptowaluty. Nim zakupisz swój pierwszy pakiet Bitcoinów, dowiedz się, jak uniknąć zagrożeń. Te same zasady dotyczą zresztą wszystkich kryptowalut. Po pierwsze, dokonuj zakupu jedynie na sprawdzonych platformach pełniących rolę giełdy kryptowalut. W tym celu zapoznaj się dokładnie z jej regulaminem oraz opiniami użytkowników, których najlepiej poszukać poza samą witryną. Warto też zwrócić uwagę na to, czy giełda posiada odpowiednie licencje oraz zabezpieczenia. Przykładowe scentralizowane giełdy (CEX) o uznanej pozycji na rynku to ByBit oraz OKX.

Gdzie trzymać kryptowaluty po zakupie?

Z założenia giełdy kryptowalut służą jedynie do obrotu środkami, nie zaś do bezpiecznego ich przechowywania. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że do długoterminowego przechowywania kryptowalut należy korzystać z tak zwanych zimnych portfeli opierających się o technologię blockchain. Warto podkreślić, że portfel na kryptowaluty to nie to samo co konto na giełdzie kryptowalut. Spośród dwóch typów portfeli tzw. hot i cold wallet, ten drugi jest znacznie bardziej bezpieczny. Gorące portfele mają staly dostęp do Internetu, a zimne to aplikacje nie wymagające dostępu do sieci. Z definicji gwarantują więc bardziej skuteczną ochronę.

Zabezpieczenia chroniące Bitcoin

Pierwszą kryptowalutę chroni zaawansowana kryptografia i zastosowanie technologii blockchain. Eksperci ocenili, że moc obliczeniowa potrzebna do złamania sieci Bitcoin wynosiłaby połowę mocy obliczeniowej całego internetu. To idealny rynek do rozpoczęcia swojej przygody z kryptowalutami. Szukając porad co do rankingu giełd oraz aktualnego kursu kryptowalut, zajrzyj na stronę https://cryptopyjama.com/pl/. Przedstawimy, jak powinny wyglądać pierwsze kroki w świecie kryptowalut.