Rozliczenie podatku w Niemczech to obowiązek, który spoczywa na każdej osobie mieszkającej i pracującej u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech, tak jak i w Polsce oraz każdym innym państwie, należy w tym celu złożyć deklarację podatkową w odpowiednim urzędzie skarbowym – w omawianym przypadku będzie to niemiecki Finanzamt. W sytuacji, gdy w skali roku pobrano od podatnika zbyt wysokie zaliczki w stosunku do osiąganego przez niego dochodu netto, można liczyć na zwrot podatku z Niemiec. Jak szybko i sprawnie uzyskać należny zwrot nadpłaconego podatku? W Niemczech zrobisz to nawet przez Internet. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat rozliczenia online z niemieckim Finanzamtem.
Szybki zwrot podatku z Niemiec? O tym musisz pamiętać
Polacy, którzy podlegają obowiązkowi fiskalnemu w Niemczech, powinni przede wszystkim pamiętać o tym, że za zachodnią granicą obowiązują odmienne terminy składania deklaracji podatkowej. Podatnicy zobowiązani są dostarczyć swoje zeznania podatkowe do niemieckiego Finanzamtu nie później niż do 31. lipca roku następującego po roku podatkowym.
Najważniejszym dokumentem niezbędnym do rozliczenia i otrzymania zwrotu podatku z Niemiec jest niem. Elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli zaświadczenie o wysokości osiąganego wynagrodzenia i odprowadzanego przez pracodawcę podatku. Wśród dokumentów, które należy w odpowiednim terminie dostarczyć do Finanzamtu, powinno znaleźć się ponadto zaświadczenie UE/EOG. Jest to bowiem specjalny druk, w którym znajdują się informacje o wysokości dochodów osiąganych przez podatnika w Polsce. W Niemczech funkcjonuje również szeroki pakiet możliwych ulg podatkowych. Chcąc z nich skorzystać, podatnik powinien przygotować także wszystkie niezbędne dokumenty, będące potwierdzeniem poniesionych wydatków. Mowa tutaj o dokumentach takich jak np. umowa najmu, faktury za bilety czy rachunki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego w Polsce.
Warto wiedzieć ponadto, że w Niemczech obowiązuje sześć klas podatkowych, przy czym podatnicy przyporządkowani do klasy 1 oraz 4 nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie poniższe sytuacje:
- pobieranie dodatkowego świadczenia z tytułu choroby (niem. Krankengeld);
- pobieranie zasiłku wychowawczego (niem. Elterngeld);
- pobieranie diety (niem. steuerfreie Zuschüsse);
- otrzymywanie wynagrodzenia od różnych pracodawców, które nie zostało opodatkowane ryczałtem;
- otrzymanie dodatkowych dochodów innych niż wynagrodzenie (np. za wynajem mieszkania osobom trzecim).
Bezwzględny obowiązek rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym spoczywa natomiast na osobach, które prowadzą w Niemczech jednoosobową działalność gospodarczą, czyli Gewerbe, a także podatnikach wykonujących tzw. wolny zawód (niem. Freiberuf) oraz rolnikach i leśnikach.
Zwrot podatku z Niemiec – rozliczenie online
Niemcy są krajem, w którym już od 1999 roku istnieje możliwość rozliczania podatku za pomocą elektronicznych zeznań podatkowych wysyłanych kanałem online. Z rozwiązania tego chętnie korzysta coraz szersza grupa podatników, ponieważ rozliczenie online niesie ze sobą szereg korzyści:
- sporządzenie deklaracji w formie elektronicznej zajmuje zaledwie kilka minut;
- dane wprowadzane przez podatnika są odpowiednio chronione i w pełni bezpieczne;
- szybkość i wygoda, ponieważ cała procedura rozliczenia online nie wymaga wychodzenia z domu.
W celu rozliczenia online i szybkiego otrzymania zwrotu podatku z Niemiec najbardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Ze wsparciem specjalistów cała procedura jest prosta i szybka, a uzyskanie należnego zwrotu jest możliwe już w ciągu 1-3 miesięcy od momentu złożenia deklaracji podatkowej, czyli znacznie szybciej niż w przypadku korzystania z tradycyjnych metod. Aby rozliczyć się z niemieckim Finanzamtem przez Internet wystarczy:
- wypełnić stosowny formularz, wprowadzając do niego wszystkie wymagane dane podatnika;
- dołączyć niezbędne dokumenty (ze szczególnym uwzględnieniem wspomnianego Elektronische Lohnsteuerbescheinigung).
Biuro rachunkowe zweryfikuje następnie poprawność wprowadzonych danych i dokumentów, a jeśli wystąpi taka konieczność – poprosi o ich uzupełnienie. Specjaliści oszacują ponadto wysokość przewidywanego zwrotu podatku z Niemiec, uwzględniając przy tym wszystkie możliwe do zastosowania ulgi podatkowe.