Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jak zdobyć pożyczkę hipoteczną?

pozyczka hipoteczna jak

Pożyczka hipoteczna to jeden z najchętniej wybieranych produktów bankowych. Jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kredytów konsumenckich, ale i jednocześnie nie zobowiązuje kredytobiorcy do ścisłego wydatkowania pozyskanych środków. Czy jej uzyskanie może przysporzyć trudności? Czy jest coś, o czym należy pamiętać, decydując się na taką pożyczkę?

Jak uzyskać pożyczkę hipoteczną?

Tak jak w przypadku kredytu hipotecznego czy tradycyjnych pożyczek gotówkowych, na samym początku należy złożyć stosowny wniosek. Jego struktura i stopień skomplikowania jest bezpośrednio związany z procedurami przyjętymi w konkretnym banku. Nie ma jednoznacznych wytycznych, co do elementów ujętych w tym dokumencie. Poza podstawowymi danymi osobowymi służącymi identyfikacji potencjalnego kredytobiorcy, instytucje najczęściej już na tym etapie chcą uzyskać informacje dotyczące kredytowanej kwoty czy źródła zabezpieczenia zobowiązania.

Wnioskodawca powinien jednak nade wszystko pamiętać o jednym istotnym przedsięwzięciu. Mowa o solidnym porównaniu produktów bankowych w poszczególnych instytucjach. Należy pamiętać, że przyszły kredytobiorca nie ma ograniczeń co do liczby złożonych wniosków. Oznacza to, że to finalnie zaciągający zobowiązanie podejmuje decyzję o podpisaniu umowy w zgodzie z zaproponowanymi warunkami. A te mogą być różne. Tu z pomocą przychodzą profesjonaliści, z których usług warto korzystać. Porównanie kredytów np. przy pomocy strony https://www.expander.pl/kredyty/pozyczki-hipoteczne/ z pewnością będzie bardziej efektywne, niż w przypadku samodzielnego podejmowania się takiego zadania.

Dlaczego warto porównać warunki?

Jak już ustalono, oferta banków kierowana do swoich przyszłych klientów może być znacząco różna. Wynika to z faktu innego oprocentowania czy ustalonej wartości prowizji dla banku. Wszystkie te elementy składają się na całkowity koszt kredytu, który ponosi kredytobiorca.

Poprzez porównanie warunków na rynku kredytowym, można zyskać możliwość doboru najlepszej, czyli najkorzystniejszej oferty pożyczki. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre instytucje mogą odmówić udzielenia zobowiązania. Tym samym można przyjąć, że nie każdy bank będzie zainteresowany podpisaniem umowy. Dlatego wybiera się spośród zaakceptowanych ofert. Wnioskując samodzielnie w poszczególnych instytucjach, można stracić wiele czasu nie tylko na zapoznawanie się z ofertami, ale także na samo składanie wniosków, które później i tak zostaną odrzucone.

Jakie warunki należy spełnić?

Pożyczka hipoteczna jest dość specyficznym produktem bankowym. Bardzo podobna do kredytu hipotecznego, ale jednocześnie wyróżniająca się celem finansowania pozyskiwanych środków. Te mogą być spożytkowane na dowolny cel konsumencki. Niezależnie czy jest to remont mieszkania, organizacja wesela czy zakup drogiego sprzętu RTV i AGD, nie trzeba ujawniać, na co zostaną przeznaczone kredytowane środki.

Ten produkt z typowym kredytem hipotecznym łączy jednak istotny element. Jest to zastaw nieruchomości. Zabezpieczeniem dla banku jest zaciągnięcie zobowiązania do określonej kwoty, która może być częścią lub całością wartości domu, mieszkania czy działki. Dzięki posiadanej wiedzy na temat zastawianej nieruchomości można oszacować wstępną zdolność kredytową. Określi ona maksymalną kwotę potencjalnie zaciągniętego kredytu. Należy jednak pamiętać, że nade wszystko dla banku najistotniejsze jest stałe źródło dochodu, takie jak umowa o pracę czy prowadzona działalność gospodarcza. Przed uruchomieniem kredytu niejednokrotnie potrzebne będzie udokumentowanie osiąganych dochodów.

Dlaczego pożyczka hipoteczna jest tak popularna?

Przede wszystkim ze względu na swoją stosunkowo łatwiejszą drogę uzyskiwania kredytu, niż w przypadku tradycyjnych pożyczek gotówkowych. Zastawiona nieruchomość stanowi olbrzymią dodatnią wartość dla kredytobiorcy, co znacząco podbija ocenę zdolności kredytowej.

Pożyczka hipoteczna zyskuje rokrocznie na popularności wśród kolejnych kredytobiorców. Brak konieczności precyzowania konkretnego celu jest dla wielu istotnym elementem decydującym o wyborze właśnie tego produktu.