Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Kalkulacja zdolności kredytowej – kiedy warto ją przeprowadzić?

kalkulator kredytowy

Czym jest zdolność kredytowa? To prawdopodobieństwo spłaty zadłużenia. Jeśli jest wysoka, można otrzymać w banku spore finansowanie. Jak można ją zwiększyć i w jaki sposób jest liczona? Kiedy warto przeprowadzić jej obliczenia?

Kilka słów o zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to prawdopodobieństwo, z jakim kredytobiorca spłaci w terminie swoje zobowiązanie finansowe. To podstawowy czynnik brany przez bank podczas podejmowania decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Kalkulacja zdolności kredytowej pokazuje jednoznacznie, że spore znaczenie mają w tym przypadku nie tylko osiągane dochody czy dotychczasowe zobowiązania finansowe. Często mówi się, że zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu, jaką można uzyskać. To jednak spore uproszczenie.

Kalkulacja zdolności kredytowej – co ma kluczowe znaczenie?

Kalkulacja zdolności kredytowej nie jest zadaniem prostym, bo każdy bank bierze pod uwagę nieco inne parametry. Jednak w większości przypadków największe znaczenie mają uzyskiwane dochody, rodzaj umowy, na podstawie której uzyskiwane są dochody, wiek kredytobiorcy, wysokość wkładu własnego czy dotychczasowe zobowiązania finansowe. Kolejne istotne parametry to okres spłaty kredytu i jego wysokość, wielkość gospodarstwa domowego, miesięczne koszty utrzymania oraz historia kredytowa.

Zdolność kredytowa wymagana jest na ogół przy kredycie gotówkowym i hipotecznym. Czasem prześwietlają ją także firmy leasingowe czy parabanki. Rzadko, ale zdarza się, że o zdolność kredytową pyta również właściciel mieszkania do wynajęcia.

Jak można obliczyć swoją zdolność kredytową?

W kalkulacji zdolności kredytowej pomagają na szczęście dostępne w sieci narzędzia. Skorzystanie z nich jest bardzo proste. Warto z tego rozwiązania skorzystać przed złożeniem wniosku kredytowego. W tym celu wystarczy wpisać w pola kalkulatora kilka podstawowych informacji, aby uzyskać przybliżony wynik.

Pozostaje więc pytanie, czy banki również z takich narzędzi korzystają? Tak, ale są one bardziej zaawansowane. Mimo to należy przyjąć, że bank bierze pod uwagę podobne parametry. Skupia się na danych uzyskanych od klienta, a przy okazji sięga do informacji z Biura Informacji Kredytowej. Tam sprawdza, czy potencjalny kredytobiorca ma już jakieś zadłużenie i jak w przeszłości sobie z nim radził. Oczywiście każda instytucja finansowa ma nieco inne założenia i zasady, z którymi nie dzieli się oficjalnie.