Posiadanie długów wydaje nam się czasami zupełnie nierealne. Wielu osobom wydaje się, że jeśli dobrze zarządzają nie tylko firmowym, ale także domowym budżetem, nic złego nie może się wydarzyć. Niestety okazuje się, że kłopoty finansowe mogą spotkać każdego z nas. Jak się ich pozbyć? Zapraszamy do lektury!
Czy to już czas na oddłużanie?
Oddłużanie to proces, który brzmi niepokojąco dla wielu osób. Zanim jednak dowiesz się, jak on przebiega, zastanówmy się, kiedy i dlaczego jego wdrożenie może okazać się konieczne. W końcu najważniejsze są działania profilaktyczne!
Jeśli rozważasz oddłużanie, to znak, że twoje kłopoty finansowe zaczęły cię przerastać. Nie ma już mowy o kolejnej pożyczce i wiesz, że za miesiąc sytuacja może wyłącznie się pogorszyć. Warto zastanowić się, co do tego doprowadziło — pomoże ci to uniknąć błędów w przyszłości i przeanalizować dostępne rozwiązania.
Do najczęstszych przyczyn wszczęcia oddłużania możemy zaliczyć:
- Pętlę zadłużenia, czyli zbyt dużą liczbę zaciągniętych pożyczek.
- Zbyt późną reakcję. Zazwyczaj pozwalamy naszym problemom finansowym osiągnąć tak duże rozmiary, ponieważ wcześniej łudzimy się, że uda nam się je okiełznać.
- Słuchanie niewłaściwych rad. Zamiast udać się do specjalistów, wierzymy przedstawicielom prywatnych firm pożyczkowych lub znajomym.
- Konflikty z wierzycielami, wynikające przede wszystkim z opóźnionych płatności.
- Procesy sądowe lub interwencję komornika.
Nawet jeśli jesteśmy świadomi wszystkich powyższych procesów, możemy znaleźć się w trudnej sytuacji. Wówczas warto znać przebieg omawianej procedury.
Na czym polega oddłużanie?
Zacznijmy od tego, że oddłużanie może dotyczyć:
- kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych,
- zadłużeń na kartach kredytowych,
- pożyczek pozabankowych (chwilówek),
- a nawet zaległości względem Urzędu Skarbowego.
Jak możesz się domyślić, przebieg tego procesu zależy między innymi od rodzaju twojego zobowiązania oraz jego wysokości. Istnieje bowiem wiele sposobów na oddłużanie. W niektórych przypadkach mogą sprawdzić się wakacje kredytowe lub konsolidacja zobowiązań. Podjęcie negocjacji z wierzycielami może skutkować odroczeniem terminu spłaty pożyczki. W sytuacjach konfliktowych na drodze sądowej może dojść do umorzenia długu, natomiast czasami konieczne jest nawet ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Jak może pomóc ci doradca kredytowy?
Oddłużanie nie musi być skomplikowane, co nie oznacza, że tak się nie zdarza. Nie każdy z nas posiada wystarczającą wiedzę z zakresu kredytów i finansów, aby samodzielnie poradzić sobie z tym procesem. Nieoceniona może okazać się pomoc doświadczonego doradcy kredytowego, który nie tylko wytłumaczy nam, czym jest oddłużanie, ale także zaproponuje rozwiązania, których nie wymyślimy sami. Warto pamiętać, że profesjonaliści posiadają nie tylko większą wiedzę, ale także możliwości negocjacji oraz doświadczenie w pomocy klientom. Wysoką skutecznością swoich działań cechuje się warszawska firma Habza Finanse. Skontaktuj się z jej przedstawicielem już dziś i uzyskaj pomoc!