Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Pożyczka płynnościowa z Unii Europejskiej – kiedy się przyda?

Pożyczka płynnościowa

Kiedy mówimy o pożyczkach preferencyjnych z Unii Europejskiej, wyróżniamy najczęściej trzy główne kategorie. Są to pożyczki płynnościowe, obrotowe i inwestycyjne. W ostatnim czasie te pierwsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a dla wielu firm mogą być nawet jedynym wyjściem z bardzo trudnej sytuacji.

Jednocześnie mimo tak dużej popularności tych zobowiązań, są wciąż przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą, czym one dokładnie są bądź słyszeli o nich, ale dotychczas nie próbowali dowiedzieć się więcej na ich temat. Taką sytuację zdecydowanie warto zmienić, dlatego też zdecydowaliśmy się w tym materiale wyjaśnić, kiedy pożyczki płynnościowe mogą okazać się przydatne i na czym one właściwie polegają. Zapraszamy do lektury!

Kiedy sprawdzi się pożyczka płynnościowa?

Pożyczka płynnościowa jest specyficznym instrumentem finansowym, skierowanym do przedsiębiorców, którzy przed wybuchem pandemii koronawirusa znajdowali się w dobrej sytuacji finansowej i nie mieli opóźnień w spłatach zobowiązań, ale sytuacja epidemiologiczna to zmieniła. Co ważne, w przypadku pożyczek płynnościowych opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań nie wykluczają otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Jednak tylko pod warunkiem, że miały miejsce już po wybuchu pandemii, a brak możliwości terminowej spłaty wynikał właśnie z pandemii. Jest to o tyle istotne, że w przypadku innych zobowiązań, takich jak chociażby na pierwszy rzut oka dość podobna pożyczka obrotowa, rzeczone opóźnienia mogłyby być dużym problemem.

W zależności od obrotów firmy, pożyczka płynnościowa pozwala uzyskać maksymalnie kilkaset tysięcy złotych lub nawet kilka milionów złotych. Można spożytkować te środki na dowolne cele związane z bieżącymi potrzebami firmy. Mowa tu przykładowo o opłaceniu rachunków i faktur, a także wynagrodzeń, podatków czy składek.

W związku z tym jest to zobowiązanie finansowe, które świetnie sprawdzi się w firmach, które z powodu pandemii natrafiły na kłopoty finansowe i potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki, aby utrzymać płynność i móc dalej funkcjonować. Jeśli ktoś nie jest pewien, czy to właśnie ten produkt finansowy będzie odpowiedni dla jego firmy, czy może jednak inny, najlepiej, aby skonsultował tę kwestię z ekspertem.

Czy pożyczka płynnościowa się opłaca?

Warto zauważyć, że pożyczka płynnościowa z UE jest nie tylko dostępna dla firm, które znajdują się w trudnej sytuacji i mogłyby mieć w związku z tym problem ze skorzystaniem z innych produktów finansowych, ale także korzystna. Głównym celem Unii Europejskiej jest wsparcie przedsiębiorców dotkniętych przez pandemię, a nie zarobek.

W związku z tym pożyczki płynnościowe charakteryzują się oprocentowaniem znacznie niższym niż te, z którym można się spotkać w bankach komercyjnych. Oznacza to niski ostateczny koszt pożyczki, a co za tym idzie, niewielkie dodatkowe obciążenie finansowe dla budżetu firmowego. Jest to istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku pożyczka mogłaby przynieść więcej szkody niż pożytku. Dzięki niskiemu kosztowi i odpowiednio dopasowanym ratom, można mieć pewność, że jej terminowa spłata nie będzie wyzwaniem.