Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Rozliczanie podatku z Niemiec jako przedsiębiorca – co trzeba wiedzieć?

Wyjazd do Niemiec i założenie tam własnej działalności gospodarczej to – obok perspektywy atrakcyjniejszych zarobków i szansy na znaczną poprawę dotychczasowych warunków bytowych – również szereg nieuchronnych formalności. Kluczowe z nich dotyczą spraw podatkowych, które także w Polsce potrafią nastręczyć niemałych wątpliwości, a na gruncie niemieckim, bez wiedzy na temat tamtejszego systemu fiskalnego, mogą nierzadko urosnąć do rangi sporego problemu. Aby uniknąć niepożądanych nieprzyjemności ze strony niemieckiego urzędu skarbowego, warto więc zasięgnąć wsparcia specjalistów takich jak Platforma Rozliczeniowa – rozliczenie podatku z Niemiec w terminie to bowiem jeden z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Prowadzisz własną firmę za zachodnią granicą? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

Rozliczenie podatku z Niemiec – najważniejsze zasady

Rozliczenie podatku z Niemiec jest czynnością obligatoryjną dla każdej osoby, która:

  • jest właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech, czyli tzw. Gewerbe;
  • w ciągu roku była zatrudniona u kilku pracodawców;
  • jest zatrudniona i jednocześnie pobiera świadczenia socjalne;
  • należy do II, III, V lub VI klasy podatkowej w Niemczech.

W Niemczech jednostką odpowiedzialną za rozliczanie podatku jest Finanzamt, czyli tamtejszy odpowiednim urzędu skarbowego. Ostatecznym terminem na złożenie deklaracji podatkowej jest 31. lipca roku następującego po danym roku kalendarzowym. Co istotne, w Niemczech można dokonać rozliczenia z fiskusem nawet do czterech lat wstecz.

Platforma Rozliczeniowa – rozliczenie podatku z Niemiec w kilku prostych krokach

Do skutecznego rozliczenia podatku z Niemiec należy skompletować niezbędną dokumentację. Wśród wymaganych dokumentów powinny znaleźć się:

  • prawidłowo wypełniona i podpisana deklaracja podatkowa;
  • zaświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu wydane przez pracodawcę;
  • dokumenty potwierdzające prawo podatnika do zastosowania ulg podatkowych oraz udowadniające poniesione koszty, które mają zostać odliczone od dochodu.

Ważną informację stanowi ponadto fakt, że w Niemczech można dokonać rozliczenia podatku również za pośrednictwem Internetu. Wielu podatników preferuje ten sposób jako rozwiązanie dużo wygodniejsze i szybsze niż tradycyjna wizyta w placówce urzędu. Pomyślne wypełnienie obowiązku podatkowego online zapewnia Platforma Rozliczeniowa – rozliczenie podatku z Niemiec przebiega wówczas w zaledwie dwóch prostych krokach:

Krok 1. Sporządzenie formularza i wprowadzenie podstawowych danych takich jak informacja o stanie cywilnym, ewentualnym potomstwie czy adres firmy.

Krok 2. Dołączenie wymaganych dokumentów – najważniejsze jest niem. elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli tzw. niemiecki PIT, będący zestawieniem rocznych dochodów pochodzących z Niemiec.

Dlaczego warto zasięgnąć wsparcia specjalistów?

Rzetelnie przygotowana deklaracja podatkowa to szansa na pomyślne rozliczenie z niemieckim Finanzamtem i szybkie uzyskanie należnego zwrotu podatku. Aby tak było, potrzebna jest jednak wiedza i doświadczenie, jakimi dysponują specjaliści profesjonalnie zajmujący się rozliczeniem podatku z Niemiec. Pomoc ekspertów to gwarancja kompletnej i prawidłowo sporządzonej dokumentacji, a co za tym idzie – braku problemów ze strony niemieckiego urzędu skarbowego. Przygotowanie zeznania podatkowego z zaangażowaniem profesjonalnego biura rachunkowego eliminuje ryzyko pomyłek i konieczności dokonywania czasochłonnych korekt.