Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Skąd biorą się ceny złotych monet i sztabek?

Golden Bar

Sztabki złota i złote monety bulionowe to produkty inwestycyjne wyprodukowane z kruszcu, którym oczywiście jest złoto. Warto przy tym wiedzieć, że od lat 70. XX w. złoto nie jest bezpośrednio powiązane z żadną walutą. Dodać należy, że złoto mimo zastosowania m.in. w przemyśle, technologii, czy jubilerstwie nie ma wartości silnie związanej z sytuacją gospodarczą na świecie. O cenie złota decydują główne dwie siły rynkowe, czyli jego popyt i podaż.

Popyt i podaż. Główny czynnik wpływający na wartość złota inwestycyjnego

Na cenę złota w postaci złotych sztabek inwestycyjnych czy monet bulionowych pochodzących z mennic zrzeszonych w LBMA, wpływ ma przede wszystkim popyt i podaż. Popyt generowany jest przez branżę jubilerską i inwestycyjną, a w mniejszym stopniu przez działania banków centralnych. Na tę siłę rynkową wpływa też w kontekście złota przemysł i nowe technologie. Podaż z kolei to przede wszystkim produkcja złota w kopalniach oraz recykling kruszcu.

Uszczegóławiając, zwiększony popyt na złoto najczęściej obserwuje się w czasach trudnej sytuacji gospodarczej, w trakcie konfliktów zbrojnych, a także w okresach skoków inflacji. Kruszce od dekad uznawane są za bezpieczną przystań w inwestowaniu, co sprawia, że zainteresowanie nimi znacznie wzrasta. Złoża złota są jednak ograniczone – wedle przewidywań skończą się w 2100 roku – co sprawia, że jego wartość szybki wzrasta, przekraczając kolejne historyczne rekordy!

Koniunktura gospodarcza i rynkowa, czyli wzrost wartości złota w czasach kryzysu

Jak już wspomniano, wzrost wartości złota notowany jest w czasach zawirowań gospodarczych. Tym samym można stwierdzić, iż cena kruszcu uzależniona jest m.in. od niepokojów geopolitycznych czy inflacji. W jej okresie złoto cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala nawet mniej zamożnym inwestorom chronić wartość swojego kapitału. Bogatsi inwestorzy chętnie budują zaś z wykorzystaniem złotych sztabek i złotych monet bulionowych swoje portfele inwestycyjne – w takim przypadku mowa o dywersyfikacji, która polega na inwestowaniu w kilka niezależnych od siebie aktywów.

Odwrotna korelacja wartości złota z dolarem amerykańskim

Między złotem a dolarem amerykańskim zaobserwowano odwrotną korelację. Oznacza to, że gdy dolar się osłabia, cena złota idzie w górę. W przypadku umocnienia się waluty USD cena złota spada, ale na szczęście w kontrolowany sposób. Tym samym w okresach względnej stabilności na rynkach kruszce wcale nie muszą tracić znacznie na wartości. Złoto jest zatem instrumentem długoterminowego inwestowania, który w ograniczonym zakresie rywalizuje z dolarem.

Ile kosztuje sztabka złota?

Wartość złota może przekroczyć w 2024 roku nawet 2100 USD za uncję! Czy oznacza to, że inwestycja w kruszce jest dostępna tylko dla bogatych? Odpowiedź brzmi: nie. Początkujący inwestorzy nie muszą mieć ogromnych oszczędności, by móc rozpocząć przygodę inwestowania w złoto. Sztabki o wadze 0,25 g kosztują kilkaset złotych i tylko w niewielkim procencie w ich cenę wliczona jest marża dystrybutora. Inwestorzy mogą też wybrać droższe sztabki lokacyjne 1 g, 5 g, 100 g czy nawet 1000 g! Ponadto na rynku dostępne są inne produkty inwestycyjne ze złota. Mennica Skarbowa sprzedaje także monety bulionowe w złocie, które wybijają najlepsi producenci zrzeszeni w prestiżowej organizacji LBMA. Wypuszczają oni na rynek numizmaty o wadze np. 1/10 uncji złota, 1/2 uncji złota czy monety 1-uncjowe. Przykładem jest Kanadyjski Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy.

Na co składa się cena złotych sztabek i monet bulionowych?

Cena złotych sztabek lokacyjnych i złotych monet bulionowych składa się przede wszystkim na gramaturę (o określonej wartości rynkowej w danym czasie) oraz próbę czystości (najczystsze jest złoto 999.9, czyli niemalże bez domieszek innych metali). Marża czy koszty związane z dystrybucją nieznacznie ją podnoszą, dlatego inwestorzy nie tylko łatwo mogą nabywać złoto – i to bez konieczności regulowania tzw. podatku Belki – ale także je odsprzedawać w certyfikowanych skupach. Gwarantują one skup po rynkowej cenie!

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.