Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Sprawna obsługa sprzedaży – dlaczego system ERP jest niezbędny?

Sprawna obsługa sprzedaży

Masz jednego klienta? A może dwóch? W takim razie prawdopodobnie do ich obsługi wystarczy Ci Excel czy nawet kartki papieru. Dziś, skuteczne prowadzenie sprzedaży na większą skalę trudno jednak sobie wyobrazić bez specjalistycznego oprogramowania.

Dzięki systemowi ERP wszystkie informacje o klientach będziesz przechowywać w jednym miejscu i zautomatyzujesz wiele czasochłonnych procesów. Zwiększysz dzięki temu efektywność pracy handlowców, poprawisz komunikację wewnętrzną i wyjdziesz naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Dowiedz się więcej!

System ERP – jakie ma zalety?

System ERP to oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie różnymi obszarami działalności przedsiębiorstwa w jednym miejscu. Pomoże Ci on zwiększyć efektywność działań i zintegrować różne procesy biznesowe.

Korzystanie z takiego rozwiązania ma wiele korzyści. Wynikają one przede wszystkim z faktu, że wszystkie dane na temat Twojej firmy znajdują się w jednym systemie. W kontekście sprzedaży najważniejsze są następujące możliwości:

Dostęp do historii kontrahenta z jednego miejsca

Współczesna sprzedaż odbywa się na bardzo wielu płaszczyznach. Możesz rozmawiać z klientem przez telefon, wymieniać wiadomości e-mail, spotykać się na żywo czy podczas wideokonferencji. W trakcie każdej z takich interakcji generujesz dane, które mogą przydać się na kolejnych etapach sprzedaży czy współpracy.

To kluczowe, by one nie zaginęły i były łatwo dostępne dla każdego w firmie, kto może ich potrzebować. Dzięki systemowi ERP wszystkie dane na temat klientów będą znajdować się w jednym miejscu. Aby zyskać do nich dostęp, potrzebujesz jedynie komputera i Internetu.

Do oprogramowania możesz przekazywać np. takie dane jak informacje o wcześniejszych zakupach, wartości sprzedaży czy uwagach zgłaszanych przez klienta. W systemie ERP możesz także przechowywać wszystkie dokumenty (umowy, załączniki, faktury itd.). Pozwoli to przygotowywać maksymalnie spersonalizowane i skuteczniejsze oferty sprzedażowe.

Sprawne wystawianie faktur i zamówień

Twoi pracownicy zapominają o wystawianiu faktur? Tworzą nieskuteczne oferty? A może po prostu zajmuje to zbyt wiele czasu, który lepiej przeznaczyć na bardziej rozwijające zajęcia? System ERP rozwiąże te problemy.

Microsoft Dynamics 365 Business Central oferuje automatyzację wielu procesów związanych z obszarem sprzedaży – od generowania ofert, przez akceptację zamówień, po fakturowanie. Znacznie przyspiesza pracę i eliminuje ryzyko popełniania błędów ludzkich.

Korzystając z systemu, możesz definiować cykliczne faktury sprzedaży, a także automatycznie wysyłać je do klientów – oczywiście w formie elektronicznej.

Z łatwością stworzysz także zamówienia. Mogą one być generowane automatycznie na podstawie opracowanych wcześniej ofert (również za pomocą systemu ERP). Oprogramowanie stwarza również możliwość wygenerowania zbiorczego zamówienia sprzedaży, jeżeli ustalono wcześniej z klientem cykliczne dostawy.

Dostęp do raportów i analiz

Dobry system ERP gromadzi wszystkie istotne dla Twojego biznesu dane i w czasie rzeczywistym tworzy raporty, które pozwalają Ci analizować wybrane aspekty związane ze sprzedażą. Dzięki obiektywnym informacjom możesz podejmować trafne decyzje – koniec z wróżeniem z fusów!

Znajdziesz tam szczegółowe dane dotyczące klientów, sprzedaży, marketingu, magazynu, produkcji czy wydajności pracowników. Ich analiza pozwala na bardziej efektywne zarządzanie procesem sprzedaży, ustalenie najlepszej polityki cenowej oraz skrócenie czasu potrzebnego na przedstawienie oferty.

Przejrzyste raporty ułatwiają również analizowanie trendów, formułowanie prognoz i dobieranie odpowiednich w danym momencie strategii biznesowych.

Kontrola nad stanem magazynowym i zamówień

Jak już wiesz, oprogramowania ERP znacznie przyspieszają i automatyzują proces tworzenia ofert i zamówień. Ułatwiają wszystkie związane z tym czynności, ponieważ mają dostęp do danych pochodzących z każdego obszaru funkcjonowania Twojej firmy – od magazynu po marketing.

Konkrety? System ERP pozwala np. na szacowanie możliwego terminu dostawy. Dzieje się tak dzięki temu, że automatycznie weryfikuje stany magazynowe i aktualne wykorzystanie zasobów w przedsiębiorstwie. Planowanie staje się więc o wiele łatwiejsze.

To nie wszystko. Profesjonalny program ERP pozwoli Ci także nadzorować postęp dotyczący poszczególnych etapów realizacji zamówienia. Mowa tu między innymi o analizie jego kompletności i dostępności zapasów, fakturowaniu, wysyłce dokumentów czy obsłudze zwrotów. Zadbasz więc o przebieg procesu sprzedaży od A do Z.

Microsoft Dynamics 365 Business Central – dowiedz się więcej!

Microsoft Dynamics 365 Business Central to jeden z najczęściej wybieranych systemów ERP na świecie. To zintegrowane oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem, które oferuje szereg funkcji przydatnych w różnych obszarach, w tym także w sprzedaży. Znajdziesz w nim wszystkie rozwiązania opisane powyżej – i znacznie więcej.

Dowiedz się więcej o programie sprzedażowym: https://www.nmierp.pl/sprzedaz-i-marketing/

Podsumowując, Microsoft Dynamics 365 Business Central daje Ci dostęp do następujących możliwości:

  • zarządzanie relacjami z klientami,
  • zarządzanie zespołem sprzedażowym,
  • definiowanie polityki cenowej i grup rabatowych,
  • tworzenie ofert i obsługa zamówień sprzedaży,
  • segmentacja klientów, planowanie zadań, analiza efektywności i marży w działaniach marketingowych.

Dzięki integracji wszystkich tych funkcji, przedsiębiorstwa mogą działać bardziej efektywnie i podejmować lepsze decyzje biznesowe. Nie czekaj i już dziś zacznij usprawniać swój biznes!