Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Z jakich powodów bank może odrzucić wniosek o kredyt?

kredyt spłata

Składając wniosek o kredyt możemy być mniej lub bardziej pewni, że zostanie on zaakceptowany, ale zdarza się, że nawet w przypadku, kiedy pozytywna decyzja była niemal gwarantowana, ostatecznie bank zdecydował się odmówić przyznania kredytu.

Taka sytuacja jest bardzo stresująca, szczególnie w przypadku, w którym pieniądze są nam bardzo potrzebne lub zależy nam na jak najszybszym przyznaniu kredytu (ponieważ jest to na przykład kredyt hipoteczny i chcielibyśmy jak najszybciej przeprowadzić się do nowego lokum).

Powodów, z których bank może podjąć nieprzychylną dla klienta decyzję, jest bardzo wiele. Poniżej omówimy najważniejsze z nich. Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, aby uniknąć często popełnianych błędów i zapewnić sobie jak największe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Dlaczego bank odrzucił wniosek o kredyt?

Bank może odrzucić wniosek o kredyt na przykład z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej. Jest to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn wydawania negatywnych decyzji kredytowej. Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie takich danych, jak dochody danej osoby oraz jej aktualne kredyty i pożyczki, ale nie tylko. Istotne są również między innymi koszty utrzymania.

Wskaźnik ten pozwala bankowi oszacować, czy potencjalnego klienta będzie stać na terminowe spłacanie zobowiązania. Niska zdolność kredytowa sugeruje, że budżet dłużnika może okazać się zbyt napięty, aby był on w stanie uiszczać raty na czas, dlatego też może ona być znaczną przeszkodą na drodze do uzyskania kredytu.

Drugą relatywnie często spotykaną przyczyną odrzucania wniosków o kredyt jest negatywna historia kredytowa w BIK-u. Negatywna historia oznacza dużą ilość wpisów o opóźnieniach w spłacie bieżących i już uregulowanych zobowiązań. Takie wpisy świadczą o nierzetelności klienta i sprawiają, że udzielenie mu kredytu jest dla banku bardzo ryzykowne. Jeśli ktoś w przeszłości spóźniał się ze spłacaniem długów, jest bowiem duża szansa, że zrobi to ponownie.

Wniosek może zostać także odrzucony choćby z racji na to, że został nieprawidłowo wypełniony. Może się to zdarzyć, jeśli wypełniamy go samodzielnie. Warto powierzyć to zadanie dobremu pośrednikowi, na przykład ekspertom ze Spłata Kredytów, aby tego typu sytuacja nie miała miejsca.

Co zrobić, żeby wniosek nie został odrzucony?

Żeby zapewnić sobie akceptację wniosku, należy działać profilaktycznie i wyeliminować wszystkie elementy, które mogłyby być przeszkodą na drodze do zaciągnięcia kredytu. Chodzi tutaj nie tylko o poprawne i w pełni zgodne z prawdą wypełnienie wniosku kredytowego, ale też o zadbanie o pozytywną historię kredytową i wysoką zdolność kredytową.

W przypadku, kiedy bardzo zależy nam na czasie i nie możemy pozwolić sobie na to, aby miesiącami pracować nad poprawieniem historii kredytowej czy podniesieniem zdolności kredytowej, najlepszym wyborem będzie kontakt z już wspomnianym pośrednikiem kredytowym. Profesjonalni doradcy kredytowi ze Spłata Kredytów potrafią pozyskiwać atrakcyjne kredyty dla swoich klientów nawet w przypadkach, w których samodzielne złożenie wniosku przez kredytobiorcę skończyłoby się niepowodzeniem.