Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

6 argumentów za wizualizacją danych

wizualizacja danych

Już od tysięcy lat ludzkość doświadcza wizualizacji w wielu wymiarach – od hieroglifów, przez podstawowe wykresy liniowe aż po nowoczesne metody wizualizacji 3D. Wciąż jednak zastępy specjalistów w wielu dziedzinach wiedzy i nauki woli swoje badania opisywać, niż wizualizować, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na odbiór owoców ich pracy. Dlaczego warto wizualizować dane? Oto 6 argumentów przemawiających za wizualizacją danych.

1. Wizualizacja pozwala utrwalać dane w pamięci

Zgodnie z wieloma źródłami, dogłębnie analizującymi umiejętność przyswajania informacji przez mózg, tylko 5% przekazanych danych w formie werbalnej trafia do naszej świadomości, a 10%, gdy są przez nas czytane. Ogromna przepaść pojawia się, dopiero gdy dane są prezentowane w formie infografiki lub w formie wizualnej – w tej sytuacji jesteśmy w stanie przyswoić aż 63% danych. To pierwszy, ale też najważniejszy argument, który powinien przekonać każdego, by wyniki swojej pracy wizualizował.

2. Wizualizacja wpływa na estetykę naszych raportów

Wizualizacja danych to niezawodny sposób na to, by każdy raport stał się bardzo atrakcyjnym w odbiorze materiałem szkoleniowym czy naukowym. Jeśli częścią naszych obowiązków służbowych jest przygotowywanie raportów sprzedaży, wyników realizowanych przez dział produkcji, lub sprawozdań finansowych, okraszenie suchych danych różnymi wariantami wizualizacji danych z pewnością pozytywnie wpłynie na odbiór takiego materiału.

3. Za pomocą wizualizacji pokażemy to, czego nie da się łatwo opisać

Nie każda dziedzina nauki jest prosta do przekazania za pomocą słów lub tekstu. Niektóre rzeczy po prostu należy przekazać w inny sposób. Najczęściej trafnym wyborem jest wybór jednej z technik wizualizacji danych. Zaawansowane metody wizualizacji z pewnością pomogą nam w przekazaniu nawet najbardziej skomplikowanych hipotez i odkryć.

4. Wizualizacja danych może objąć bardzo duże zbiory

W obecnych czasach Big Data, czyli ogromne, niejednorodne zbiory danych to coraz powszechniejsza baza do dalszych prac naukowych czy analitycznych. Nawet gdy uda się dojść do jakichś ciekawych wniosków, ciężko je przedstawić, mając jako dane wyjściowe miliony gigabajtów danych. W tej sytuacji uratować nas może tylko jedno – wizualizacja danych.

5. Dostęp do nowoczesnego oprogramowania, które pozwoli nam zrobić z wykresów dzieła sztuki

W przeszłości wizualizacja danych wymagała od nas specjalistycznej wiedzy z zakresu wykorzystania skomplikowanych narzędzi. Dzisiaj zaprojektowanie i stworzenie ciekawych modeli wizualizacyjnych nie stanowi problemu dla nikogo. Ogrom nowoczesnych narzędzi, takich jak https://businessintelligence.pl/qlik-sense/ pozawala nam w bardzo łatwy sposób zwizualizować każdą informację.

6. Wizualizacja danych to uniwersalne narzędzie o szerokim zastosowaniu

Wizualizacja danych to dziedzina, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Techniki wizualizacyjne możemy wykorzystywać podczas prezentacji danych, próby optymalizacji procesów biznesowych lub realizując inne zadania służbowe bądź prywatne.