Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Alkomaty osobiste versus alkomaty profesjonalne – czy warto inwestować w droższy alkomat?

alkomaty osobiste

Na niektórych rzeczach nie można oszczędzać i do tej kategorii zaliczają się także alkomaty. Od tego małego urządzenia zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a także przyszłość kierowcy – jazda po alkoholu może skutkować wysoką karą pieniężną, zakazem prowadzenia pojazdów, a nawet utratą wolności. Warto zatem zainwestować w taki alkomat, na którym można polegać w każdej sytuacji.

Najtańsze alkomaty półprzewodnikowe

Największym plusem alkomatów półprzewodnikowych jest przystępna cena. Najtańsze (np. w formie breloka) można kupić już za 30-40 złotych. Niestety takie urządzenia czasami w ogóle nie działają, w dodatku nie można ich kalibrować, więc po wykonaniu określonej liczby pomiarów są do wyrzucenia. Użytkownik nie dowie się również, ile dokładnie promili zawiera wydychane powietrze, ponieważ takie testery nie wyświetlają liczb tylko kolory (np. czerwony to 0,05 promila, żółty – 0,02 promila).

Urządzenia półprzewodnikowe lepszej jakości

W tej kategorii można również znaleźć droższe alkomaty w cenie 300-400 złotych. Zazwyczaj takie urządzenia oferują już szeroki zakres pomiaru (od 0,00 do 4,00 promili) i precyzyjny wynik z dokładnością do 0,01. Alkomaty z wyższej półki umożliwiają wykonanie 200-300 pomiarów, przy czym zazwyczaj trzeba kalibrować je co 6 miesięcy (bez względu na liczbę wykonanych badań). Warto jednak pamiętać, że alkomaty półprzewodnikowe są dość czułe na inne substancje, takie jak np. dym papierosowy, soki owocowe czy mocną herbatę, co może doprowadzić do zafałszowania wyniku.

Alkomaty elektrochemiczne do użytku osobistego

Urządzenia elektrochemiczne nie reagują na inne substancje poza alkoholem i pozwalają wykonać więcej pomiarów pomiędzy kalibracjami niż alkomaty półprzewodnikowe. Sensor elektrochemiczny jest mniej podatny na rozregulowanie, a przy tym zapewnia bardziej precyzyjne wyniki. Urządzenia do użytku prywatnego dostępne są w różnych cenach, przy czym droższe są wykonane z lepszej jakości materiałów i zapewnią użytkownikowi więcej przydatnych funkcji. Przy wyborze alkomatu warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • szeroki zakres pomiaru (np. do 4-5 promili);
  • dobra rozdzielczość wyniku (np. do dwóch miejsc po przecinku);
  • długa żywotność czujnika;
  • różne możliwości zasilania (z sieci, przez port USB w komputerze, przez gniazdo zapalniczki samochodowej);
  • wygoda użytkowania (np. obrotowy ustnik, dodatkowe nasadki, poręczny kształt);
  • dodatkowe funkcje (np. informowanie o zbyt niskiej temperaturze, monitorowanie liczby pomiarów).

Alkomaty elektrochemiczne do zastosowania profesjonalnego

Urządzenia z sensorem elektrochemicznym kosztują od 300 do nawet 7000 złotych. Najdroższe przeznaczone są do profesjonalnego zastosowania (np. przez służby lub w zakładach pracy), dlatego często nazywa się je alkomatami policyjnymi. Takie urządzenia pozwalają przeprowadzić badanie na kilka sposobów, w tym:

  • w precyzyjnym trybie zwykłym (np. w zakresie od 0 do 6,3 promila z dokładnością do 0,001);
  • w trybie dowodowym z możliwością wpisania danych badanego i pojazdu,
  • w trybie pasywnym, który umożliwia wykonanie pomiaru u osób niewspółpracujących;
  • w trybie przesiewowym, który ułatwia przebadanie dużej liczby osób w krótkim czasie.

Alkomaty profesjonalne mogą zapamiętać nawet kilkadziesiąt tysięcy wyników, a ponadto są wyposażone w port USB, moduł GPS oraz drukarkę. Poza licznymi udogodnieniami charakteryzują się również bardzo stabilnym sensorem, który umożliwia wykonanie nawet kilku tysięcy pomiarów pomiędzy kolejnymi kalibracjami.

Jaki alkomat wybrać?

Osoby, które potrzebują alkomatu do użytku osobistego, nie muszą kupować urządzenia z wbudowaną drukarką i różnymi trybami pracy (np. do szybkich badań przesiewowych). Sprzęt za 300-1000 złotych również spełni swoje zadanie, przy czym droższe zawierają lepszej jakości czujnik i więcej dodatkowych funkcji (np. pomiar pasywny). Na rynku dostępne są również alkomaty za 20-40 złotych, przy czym takie urządzenia posłużą raczej krótko ze względu na słaby sensor, którego nie można kalibrować ani wymienić.