Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Co to jest system operacyjny?

program komputerowy

System operacyjny jest najważniejszym oprogramowaniem działającym na komputerze lub smartfonie. Zarządza on pamięcią i procesami urządzenia , a także całym jego oprogramowaniem i sprzętem . Bez systemy operacyjnego nasze urządzenie jest bezużyteczne.

Zadania systemu operacyjnego

System operacyjny zarządza wszystkimi procesami i urządzeniami podłączonymi do naszego komputera. W związku z tym, że na urządzeniu może działać kilka programów, to właśnie system operacyjny odpowiedzialny jest za koordynowanie dostępu takiego programu do pamięci ram, procesora i pamięci masowej.

Jakie są rodzaje systemów operacyjnych?

Trzy najpopularniejsze systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych i laptopów to Microsoft Windows, macOS i Linux. Są one z reguły zainstalowane na nowych urządzeniach, jednak nie zawsze. Istnieje możliwość instalacji własnego systemu (kupionego oddzielnie) aktualizacji, lub całkowitej jego zmiany. Używanie funkcji udostępnionych przez system operacyjny, możliwe jest za pomocą ikon, przycisków i menu. Każdy system ma inny interfejs graficzny – oznacza to że ma inny wygląd i sposób działania, więc jeśli przełączamy się na inny system, na początku może wydawać się to niezrozumiały.

Obecnie użytkowanie komputerów jest intuicyjne, a oprogramowanie jest łatwe w użyciu.

Jakie systemy operacyjne są najpopularniejsze?

Microsoft Windows

Microsoft stworzył system operacyjny Windows w połowie lat osiemdziesiątych. Istnieje wiele różnych wersji systemu Windows, a najnowsza z nich to:

 • Windows 10 (który został wydany w 2015),
 • Windows 8 (2012),
 • Windows 7 (2009) i
 • Windows Vista (2007).
 • Windows XP
 • Windows 98
 • Windows 95
  itd

System operacyjny Windows, jest najpopularniejszym oprogramowaniem na świecie, pomimo tego że jest on płatny. Obecnie jest on fabrycznie zainstalowany na większości nowych komputerów.

Mac

macOS (wcześniej znany także jako OS X ) to systemy operacyjne stworzone przez firmę Apple.
Jest on fabrycznie zainstalowany na wszystkich komputerach Macintosh lub Mac. Podobnie jak w systemach windows tutaj także znajdziemy najnowsze softy:

 • Mojave (wydana w 2018 r.),
 • High Sierra ( wydana w 2017roku)
 • Sierra (wydanie 2016)

Komputery Apple są zazwyczaj droższe od tych na których znajdziemy Windowsa, jednak wiele osób woli wygląd i sposób działania systemu macOS.

Linux

Linux jest oprogramowaniem open source, co oznacza, że może być modyfikowany i rozpowszechniany przez każdego na całym świecie. Różni się to od oprogramowania własnościowego, takiego jak Windows, które może być modyfikowane przez firmę będącą jej właścicielem. Zaletą Linuksa jest to, że jest on darmowy i istnieje wiele różnych dystrybucji i wersji.
Z Linuxa korzysta większość serwerów, ponieważ jest on stosunkowo łatwy do dostosowania.

Podobnie jak komputery, także urządzenia mobilne posiadają systemy operacyjne.

Powiązane artykuły

Zamiana Y na Z i Z na Y – zmiana ustawień klawiatury

teoriabiznesu.pl

Co to jest urządzenie wejściowe i wyjściowe w komputerze?

teoriabiznesu.pl

Jak zainstalować aplikację zoom na komputerze, tablecie i telefonie?

teoriabiznesu.pl