Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jak naprawić błąd 0xc00007b?

jak naprawić błąd 0xc00007b

Chcesz włączyć program lub grę, ale chwilę po uruchomieniu pojawia się komunikat „Aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b. Kliknij przycisk OK, aby zakończyć aplikację.” Szukasz rozwiązania tego problemu? Przeczytaj poniższy artykuł w celu pokonania błędu 0xc00007b.

Chyba nie ma takiej osoby, która nie spotkała się z błędami w systemie Windows. Problemem bywa konfiguracja sprzętowa, której dopóki nie zmienimy, będziemy bezradni wobec wyskakujących błędów systemowych. Niekiedy jedynym rozwiązaniem może być przeinstalowanie systemu. W takim wypadku przydatna jest znajomość tworzenia bootowalnego pendrive’u, którą zdobędziesz czytając ten artykuł. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, istnieje jeszcze kilka innych sposobów rozwiązania tego problemu, które warto wypróbować.

0xc00007b – czym jest ten błąd?

Jest to dość powszechny błąd, który może się pojawić w trakcie próby uruchomienia niekompatybilnego 32-bitowego programu na 64-bitowym systemie. Pojawia się przez wymieszanie w systemie bibliotek obu typów programów. Problemem może być również nieaktualna wersja biblioteki DirectX, a nawet słabe parametry używanego komputera. Występowanie błędu nie musi być powodowane z winy użytkownika. Czasem bywa tak, że inna aplikacja nadpisze pliki systemowe. Taką aplikacją może być nawet aktualizacja systemu Windows. Błąd może występować losowo, co utrudnia jego śledzenie. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych metod radzenia sobie z 0xc00007

Cztery sposoby na rozwiązanie błędu 0xc00007b

W pierwszej kolejności warto skorzystać z kilku prostych rozwiązań błędu 0xc00007b. Mogą one okazać się niewystarczające we wszystkich przypadkach, ale są to metody łatwe i szybkie.

  1. Jeżeli nie pracujemy na koncie z uprawnieniami administratora, próbujemy uruchomić aplikację jako administrator. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie aplikacji i z menu podręcznego wybieramy URUCHOM JAKO ADMINISTRATOR. Odinstalowujemy i ponownie instalujemy aplikację. Istnieje możliwość, że przy ponownej instalacji zostaną poprawnie zapisane uszkodzone pliki.
  2. Jeżeli dysponujemy systemem 64-bitowym, sprawdzamy czy jest dostępna 64-bitowa wersja aplikacji i jeśli istnieje, instalujemy ją na komputerze.
  3. Instalujemy wszystkie poprawki i aktualizacje Windows. Jest szansa, że Microsoft w aktualizacji zdołał naprawić system.
  4. Skanujemy dysk systemowy (zazwyczaj C:) w poszukiwaniu błędów. Wybieramy kombinację klawiszy WIN +R i uruchamiamy sprawdzanie dysku poleceniem chdsk /f /r. (Kropka to koniec zdania a nie część polecenia). włączamy komputer ponownie i czekamy, aż system sprawdzi dysk.

Reinstalacja DirectX

Opisywany błąd 0xc00007b ma często związek z grami. Dlatego warto dokonać ponownej instalacji pakietu DirectX. Pobieramy instalator DirectX i ponownie instalujemy pakiet na komputerze.

Reinstalacja frameworka .NET

Przechodzimy do panelu sterowania / Aplikacje / Programy i funkcje (prawy górny róg) / Wyłącz/włącz funkcje składowe Windows. W okienku usuwamy zaznaczenia przy wszystkich wierszach dotyczących .NET. Wracamy do poprzedniego okienka i odinstalowujemy wszystkie biblioteki .NET (pakiety), tak samo jak odinstalowuje się aplikacje Windows. Uruchamiamy ponownie komputer.

Pobierz najnowszą wersję pakietu .NET.

Reinstalacja paczek Visual C++ Redistributable

Przechodzimy do panelu sterowania / Aplikacje / Programy i funkcje (prawy górny róg). Odinstalowujemy wszystkie pakiety Microsoft Visual C++. Ponownie uruchamiamy komputer.

Pobierz instalator najnowszej wersji.

Jeżeli potrzebna jest starsza wersja, można ją pobrać z linku:  https://support.microsoft.com/pl-pl/help/2977003/the-latest-supported-visual-c-downloads

Podmiana plików bibliotek

Częstym problemem są uszkodzone lub brakujące konkretne biblioteki. Lokalizujemy na komputerze za pomocą systemowej wyszukiwarki plików położenie następujących bibliotek:

  • xinput1_1.dll
  • xinput1_2.dll
  • xinput1_3.dll
  • xinput1_4.dll
  • xinput9_1_0.dll

Szukamy tych plików w Internecie (np. https://www.exefiles.com/en/) lub kopiujemy z komputera kogoś, kto ma dokładnie taką samą wersję Windows jak nasza. Usuwamy pliki i wgrywamy nowe. Możemy też po usunięciu uruchomić instalator DirectX, który powinien uzupełnić brakujące pliki. Ponownie uruchamiamy komputer.

Powiązane artykuły

Co to jest system operacyjny?

teoriabiznesu.pl