Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Czym są suszarki do tworzyw sztucznych?

peryferia suszarka

Wydajne działanie wtryskarki tworzyw sztucznych nie byłoby możliwe bez peryferii optymalizujących jej pracę.

Dzięki nim proces obróbki plastiku przebiega szybciej i sprawniej, zapewnia też większą wygodę. Jedną z takich kluczowych maszyn peryferyjnych, przydatnych w każdym zakładzie produkcyjnym opierającym swoją działalność o obróbkę plastiku, jest suszarka do tworzyw sztucznych.

Do czego służą suszarki do tworzyw sztucznych?

Suszarki do tworzyw sztucznych to urządzenia podłączane do wtryskarki, których zadaniem jest zmniejszanie do minimum wilgotności surowca przeznaczonego do termoformowania. Dokładnie osuszony surowiec o wiele łatwiej poddaje się uplastycznieniu i gwarantuje najlepszą możliwą jakość wyprasek, bez odkształceń i innych defektów. Dlatego suszarki są tak ważne w procesie produkcyjnym – w dużej mierze zależy od nich finalny wygląd każdego wychodzącego z wtryskarki wyrobu.

Jak skonstruowane są suszarki do tworzyw sztucznych?

Typowa suszarka do tworzyw sztucznych ma postać sporych rozmiarów przenośnego aparatu zainstalowanego w miejscu, gdzie standardowo znajduje się lej zasypowy. Na jej konstrukcję składają się przede wszystkim: lej grzewczy, generator podciśnienia, izolowany zbiornik próżniowy, lej retencyjny oraz układ sterowniczy służący do zarządzania procesem osuszania. Każdy z tych komponentów ma inną funkcję do spełnienia, jednak żaden z nich nie działa niezależnie, ponieważ  osuszanie tworzyw sztucznych to proces etapowy, wykonywany zawsze według ściśle określonej procedury, w której wymienione wyżej elementy muszą kolejno odegrać swoją rolę. Takie wtryskarki oferuje Stexor.pl.

Jak wygląda proces suszenia tworzyw sztucznych?

Obsługa suszarki do tworzyw sztucznych nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy wsypać surowiec do zbiornika oraz zaprogramować czas i siłę suszenia, a maszyna zrobi całą resztę. Najpierw podgrzeje surowiec, potem podda go działaniu wysokiego ciśnienia, a na końcu przedmucha suchym, gorącym powietrzem. Zadaniem obsługującego suszarkę technika jest jedynie przesypywanie tworzywa do i z maszyny, wprowadzanie odpowiednich parametrów do programatora oraz kontrolowanie pracy maszyny.