Zwoje metalowe o luźnym stanie spoczynku to inaczej sprężyny naciskowe. Mowa o powszechnie znanych elementach, których zastosowanie jest bardzo szerokie. Zatem gdzie wykorzystać tego typu elementy? Co warto o nich wiedzieć? Jak dokonać wyboru? Sprawdzamy!
Sprężyny naciskowe, czyli wielofunkcyjność
Warto podkreślić, że omawiane elementy mają wiele zastosowań. Między innymi dlatego, że duża jest ich różnorodność. Dostępne są między innymi sprężyny walcowe naciskowe, ale też modele stożkowe czy faliste. Budowa w dużej mierze determinuje konkretne zastosowanie. Kształty i wymiary decydują, czy będzie się dało zamontować sprężynę w danej konstrukcji. Ponadto omawiane modele stosuje się w celu nadania konstrukcjom sprężystości. Sprężyny naciskowe mają to do siebie, że natychmiast po ustaniu działania siły wracają do swojej pozycji pierwotnej.
Bez względu na kształt modelu, czy też jego wymiary, pewne funkcje są wspólne dla wszystkich sprężyn. Otóż zarówno sprężyna naciskowa fi 20, jak i ta o dwukrotnie większej średnicy, jest przystosowana do przejmowania obciążeń zewnętrznych. Chodzi o przyjmowanie na siebie nacisków.
Dzięki temu sprężyna naciskowa stożkowa czy walcowa doskonale sprawdza się w amortyzacji. Wykorzystuje się ją również w celu odciążenia innych elementów danej konstrukcji. Wszelkie wymienione powyżej sprężyny naciskowe posiada w asortymencie Cloos. To firma z bogatym asortymentem i pozytywnymi opiniami klientów.
Sprężyny dociskowe w przemyśle
Określane również jako dociskowe, sprężyny naciskowe powszechnie wykorzystuje się w przemyśle Stanowią części składowe wielu maszyn oraz wyposażenia fabryk czy warsztatów. W tym zastosowaniu służą głównie amortyzacji i nadawaniu elastyczności. Dzięki nim praca z dużymi obciążeniami staje się bezpieczna dla urządzeń i pozostałego wyposażenia.
Sprężyna naciskowa fi 20 w życiu codziennym
Jak się okazuje, na sprężynę naciskową możemy trafić w zasadzie na każdym kroku. Jest obecna w wielu meblach, takich jak fotele czy kanapy. Służy tam do amortyzacji i zwiększenia wygody siedzenia, dzięki większej elastyczności siedziska. Jest obecna nawet w długopisach, gdzie odpowiada za ich wygodne włączanie i wyłączanie. Kolejne zastosowanie to najprostsze narzędzia warsztatowe, w których element ten też jest dosyć często spotykany. W użytku codziennym najczęściej spotykana jest sprężyna naciskowa fi 20. Niemniej również modele o innych średnicach znajdują swoje zastosowania.
Sprężyna naciskowa stożkowa czy może inny model?
Jak widzisz, zastosowań sprężyn naciskowych jest bardzo wiele. Warto przy tym zaznaczyć, że wspomnieliśmy tylko o niektórych. Jednocześnie w zależności od zastosowania może być potrzebny nieco inny model elementu. Na co zwracać uwagę, wybierając sprężyny? Przede wszystkim na dopasowanie do konstrukcji, w której mają zostać zamontowane. W tym celu należy określić jej wymiary i ciężar, a także wagę przyszłego obciążenia. Trzeba też zastanowić się nad konkretnymi zadaniami, jakie zostaną powierzone sprężynie.
Kiedy to wszystko będzie już jasne, oczywistym stanie się, czy w danej sytuacji lepszym wyborem jest sprężyna naciskowa stożkowa, czy też na przykład falista. W ten sposób uda się też określić odpowiednie właściwości wytrzymałościowe. W przypadku pracy w trudnych warunkach niezbędne są sprężyny ze wzmocnionego materiału. Powinien on wykazywać odporność na korozję, a także na działanie wielu innych czynników chemicznych i fizycznych. Oczywiście istotna jest też wytrzymałość mechaniczna. Biorąc pod uwagę mnogość czynników, które trzeba uwzględnić, warto poradzić się przy wyborze fachowców.