Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Głowice myjące – niezastąpione przy czyszczeniu zbiorników

głowice myjące

Głowice myjące do zbiorników to niezastąpione narzędzia pracy w wielu gałęziach przemysłu. Z ich pomocą codzienne procesy czyszczenia przebiegają szybko i efektywnie. Jednak jaki rodzaj głowicy myjącej wybrać i o czym warto pamiętać, wybierając ostateczny model?

Głowica myjąca – co to takiego?

Głowica myjąca to nieodłączny element instalacji do czyszczenia zbiorników zamkniętych lub otwartych. To właśnie ona sprawia, że otrzymujemy strumień o różnym zasięgu, który uderza w ściany zbiornika. Modele przeznaczone do bardzo dokładnego mycia generują strumień o zasięgu nawet 360 stopni. W wielu przypadkach wystarczające do skutecznego czyszczenia są jednak statyczne głowice typu kule myjące.

Kule myjące i inne rodzaje głowic

Głowice myjące do zbiorników możemy klasyfikować, biorąc pod uwagę różne kryteria. Jednym z nich są same gabaryty. Na rynku znajdziemy głowice o standardowych rozmiarach, ale także mniejsze, dedykowane zbiornikom o wąskim otworze. Rodzaj układu natryskowego czy gwinty to kolejne czynniki wyróżniające. Najpopularniejszy jest jednak podział ze względu na ruchomość:

  • Głowice myjące stałe – nie poruszają się. To popularne kule myjące, które dobrze sprawdzają się w przypadku mycia zbiorników zabrudzonych substancjami niekleistymi, łatwymi do usunięcia.
  • Głowice myjące obrotowe – poruszają się, a ruch ten uzyskiwany jest przez siłę reakcji, która pochodzi od wyrzucania strumieni. Aby nie dopuścić do rozbicia strumieni na drobne krople i utraty ich uderzenia, trzeba ograniczać prędkość obrotową głowicy, a ta zależna jest od ciśnienia. W najbardziej wymagających przypadkach warto stosować głowice wolnoobrotowe.
  • Głowice myjące o wysokiej energii – strumienie poruszają się z połączonym obrotem wokół pojedynczej osi pionowej i poziomej. Dzięki temu strumienie dosięgają każdego punktu wewnątrz zbiornika.

Jak wybrać głowicę myjącą do zbiorników?

Głowicę myjącą należy dobierać do stopnia zabrudzenia zbiornika, a w szczególności do specyfiki substancji, którą jest zanieczyszczony. Statyczne kule myjące nie zapewnią takiej dokładności czyszczenia, jak głowice obrotowe. Pamiętajmy też, że w przypadku zbiorników na żywność, głowice myjące przeznaczone do ich mycia muszą być wykonane z materiału PTFE. Tylko taki surowiec akceptowany jest przez FDA jako bezpieczny w kontakcie z żywnością. W kwestii materiałów oczywiście warto też wybierać głowice wykonane ze stali nierdzewnej gatunków 303 lub 316, która charakteryzuje się odpornością na korozję i zapewnia głowicy długą żywotność.

Jeśli planujesz zakup dobrej głowicy myjącej, warto zainteresować się ofertą sklepu Spraylabee.eu. Są w niej dostępne głowice najlepszych producentów, stworzone z solidnych materiałów i nadające się do różnej wielkości zbiorników.