Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jak stworzyć idealny produkt IT? MVP!

idealny produkt IT

Minimum Viable Product (MVP) to metoda tworzenia produktów cyfrowych dzięki której rozwiązania, posiadając wyłącznie podstawowe funkcje, mogą być w szybki sposób weryfikowane przez rynek. Co zyskujemy przez tworzenie MVP? Ograniczamy koszty i nakład pracy oraz szybko sprawdzamy potencjał produktu.

Co to jest MVP?

Najbardziej zbliżoną do prawdy definicję MVP stworzył twórca metodologii lean startup Eric Ries, który określił MVP jako “wersję produktu, która pozwala zebrać maksymalną ilość potwierdzonej wiedzy o klientach przy najmniejszym wysiłku zespołu”. W ten sposób powstawały te najbardziej znane i największe produkty cyfrowe: Facebook, Twitter czy Discord.

Tworząc projekty IT w tym modelu, to rynek decyduje o drodze ich dalszego rozwoju. Jest to zatem jedna z najlepszych metod na weryfikację własnego pomysłu i zderzenie go z rzeczywistymi potrzebami użytkowników. Dzięki temu możemy kontynuować prace deweloperskie w oparciu o fakty, a nie założenia czy koncepcje.

4 etapy wykorzystania metodyki MVP w projektach IT

W jaki sposób podejść do stworzenia MVP produktu? Proces ten możemy podzielić na 4 etapy:

1. Przygotowanie projektu i jego założeń

Głównym wyzwaniem podczas tworzenia MVP jest określenie podstawowych funkcji, w które będzie on wyposażony. Jest to zdecydowanie najważniejszy krok w całym procesie tworzenia aplikacji. Od tego, jakie funkcje zostaną udostępnione użytkownikom na wczesnym etapie, zależy dalszy sukces aplikacji. 

Etap ten powinien zostać poprzedzony dogłębną analizą rynku. Podczas tworzenia koncepcji MVP nie powinniśmy skupiać się na próbie jego monetyzacji! Nacisk należy położyć na możliwości skalowania i sprawdzenie potencjału aplikacji.

Pamiętaj, że MVP to nie jest ostateczna wersja produktu. Miej to na uwadze już na etapie tworzenia dokumentacji technicznej. Nie planuj zbyt wielu funkcji, ponieważ to feedback z rynku określi dalszą drogę rozwoju aplikacji.

Jeżeli nie potrafisz jasno określić zestawu niezbędnych funkcjonalności, przemyśl stworzenie kilku prototypów MVP, których wartość zostanie zrewidowana  przez testy A/B.

2. Projekt prototypu

Kolejnym krokiem po określeniu funkcji będzie przygotowanie prototypu projektu. Na tym etapie najczęściej wykorzystywane są user stories lub makiety UX/UI. W szczególnych przypadkach możemy przejść z prac koncepcyjnych bezpośrednio do kodowania, natomiast prawidłowo wykonane etapy przygotowania i projektowania pozwolą Ci z dużą dozą prawdopodobieństwa oszacować koszt prac deweloperskich. 

3. Development

Najczęściej najbardziej kosztowny etap całego procesu. Do jego wykonania będziesz potrzebował doświadczonego w tworzeniu wersji MVP programisty , lub, jeśli produkt jest złożony, całego zespołu.

Należy pamiętać, że model MVP to nie tylko metoda planowania i prototypowania, ale tez  programowania. Kod  aplikacji powinien być, nieskomplikowany, a jej architektura  tworzona w taki sposób, aby posiadała jak najmniej komponentów „ruchomych”, dzięki czemu łatwiej będzie dodawać nowe funkcjonalności po zebraniu feedbacku.

4. PIVOT

Gdy MVP jest już gotowe, czas na weryfikację naszego projektu na rynku. To na tym etapie pierwsi użytkownicy mają okazję zapoznać się z Twoim produktem, a od ich zachowania zależeć będzie jego dalszy rozwój. 

Podczas tego kroku okaże się, czy Twój pomysł ma szansę na powodzenie i warto rozwijać go dalej.

Jak wybrać najlepszego partnera technologicznego do stworzenia MVP?

Chcesz stworzyć produkt cyfrowy, ale nie wiesz, w jaki sposób zweryfikować, czy firma, z którą zamierzasz podjąć współpracę, posiada odpowiednie kompetencje? Na tym etapie powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Portfolio – podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy software house ma doświadczenie w tworzeniu MVP aplikacji.
  • Referencje klientów – poproś o referencje otrzymane przy okazji tworzenia poprzednich projektów. Być może warto porozmawiać z ich autorami i dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak w rzeczywistości przebiegała współpraca?
  • Doświadczeni pracownicy – zweryfikuj doświadczenie developerów np. poprzez sprawdzenie firmy na Linkedinie.

Jeśli masz już wstępny zarys aplikacji mobilnej, webowej lub usługi cyfrowej i szukasz doświadczonego partnera technologicznego, obejrzyj projekty, które zrealizowaliśmy z klientami, którzy potrzebowali oprogramowania na zamówienie.

Jeśli masz gotowy plan działania i opis aplikacji, przygotujemy dla Ciebie wycenę nawet w 24 godziny od przesłania specyfikacji. Jeśli nie – skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację na stronie solwit.com, aby wspólnie omówić Twój pomysł i opracować dalszy plan działania.