Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jakich narzędzi używa chirurg lub dentysta?

Każdy miał jakieś doświadczenia z narzędziami używanymi w medycynie. Nawet jeśli nie były to typowe przyrządy chirurgiczne to u stomatologa można zobaczyć wiele różnego rodzaju narzędzi.

Na oko wykonane są ze stali – takiej samej jak narzędzia używane w kuchni, w biurze czy w warsztacie. Jednak jest to zupełnie inna stal. Nazywana jest chirurgiczną, a od zwykłej stali nierdzewnej różni się domieszką molibdenu. Pierwiastek ten zapewnia profesjonalnym narzędziom medycznym o wiele większą twardość niż zwykła stal. Dzięki temu nie ulegają odkształceniom i nie tępią się szybko. Chociaż teoretycznie stal nierdzewna nie koroduje, to jednak widać na niej czasem ślady rdzy. Narzędzia ze stali chirurgicznej nie korodują. Nie wywołują też reakcji alergicznych i nie wchodzą w reakcje ani ze skórą bądź płynami ustrojowymi człowieka, ani ze środkami leczniczymi. Wytrzymują też wielokrotną sterylizację w autoklawie, czyli pod zwiększonym ciśnieniem i w bardzo wysokiej temperaturze.

Gdzie lekarze kupują narzędzia medyczne?

Profesjonalne narzędzia medyczne nie są dostępne w zwykłych sklepach czy drogeriach. Przybory, które można tam znaleźć to tylko ich odpowiedniki, które zupełnie wystarczają do użytku domowego. Chirstom.pl to witryna internetowa, gdzie można zamawiać narzędzia medyczne. Jest to również producent, który od ponad 10 lat wytwarza narzędzia cenione nie tylko w Polsce, ale w innych krajach Unii Europejskiej i na całym świecie. Dzięki własnemu działowi projektowania i badań firma produkuje własne wzory narzędzi używając najnowocześniejszej techniki – sterowanych cyfrowo obrabiarek do stali. W chirstom.pl można zamówić pojedyncze narzędzia – na przykład jeden skalpel, można również zaopatrzyć się w pełny zestaw stanowiący kompletne wyposażenie sali operacyjnej, gabinetu stomatologicznego lub okulistycznego.

Jakie profesjonalne narzędzia medyczne są najczęściej używane?

Laikowi najczęściej kojarzą się z chirurgicznym skalpelem. W samej chirurgii ogólnej jest ich jednak znacznie więcej – są to między innymi piły i retraktory używane w ortopedii i przy amputacjach, nożyczki do opatrunków i do usuwania tkanek, łyżeczki kostne do wyskrobywania tkanki, dłuta, osteotomy i haki. Zupełnie inne zestawu narzędzi stosuje się w stomatologii, okulistyce czy ginekologii. Z tego samego materiału co narzędzia używane przy operacjach wykonane są również używane w gabinetach zabiegowych nożyczki do opatrunków. W dobrych salonach kosmetycznych, a nawet fryzjerskich używa się również przyrządów ze stali chirurgicznej, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo dla użytkowników i klientów.