Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Magazyny energii – dlaczego ich wykorzystanie jest opłacalne?

magazyn energii

Odnawialne Źródła Energii bez wątpienia są przyszłością naszej planety. Wszystko przez wzgląd na ich neutralny wpływ na środowisko naturalne. Zarówno energia wiatrowa, jak i słoneczna pozyskiwana za pomocą fotowoltaiki musi być gdzieś magazynowana. Do tej pory najczęściej stosowanym rozwiązaniem była sprzedaż wytworzonej nadwyżki do sieci energetycznej, a następnie jej odbiór w sytuacji problemów związanych z jej wytwarzaniem. Wiele osób jednak przekonuje się, jak nieopłacalne i bezcelowe jest to rozwiązanie. Dlatego wykorzystuje się magazyny energii, które pozwalają na jej przechowywanie w formie substancji chemicznych. Jak działają magazyny energii i dlaczego są opłacalne? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są magazyny energii i jak działają?

Magazyny energii to urządzenia, które działają na zasadzie akumulatorów i baterii, znanych ludzkości już od długiego czasu. Pozwalają na przechowywanie wyprodukowanych nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, ale również inne Odnawialne Źródła Energii. Dodatkowo wykorzystanie magazynów jest również zalecane osobom, u których następują częste problemy z prądem przesyłanym z sieci energetycznej. Zmagazynowana energia w formie chemicznej substancji może zostać wykorzystana w momencie deficytu energetycznego, najczęściej nocą, zimą i podczas dni z niewielką ilością promieni słonecznych.

Warto wiedzieć, że wykorzystanie magazynów energii wkrótce stanie się nie tylko korzystnym wyborem, ale również koniecznością. Wszystko przez dynamiczny rozwój rynku Odnawialnych Źródeł Energii. Prąd wytwarzany za pomocą zielonej energii z roku na rok staje się coraz chętniej wybieranym źródłem zasilania. Jednak generowane nadwyżki muszą być gdzieś zmagazynowane, a ich nadmierna i stale rosnąca ilość sprawia, że po stronie operatorów energetycznych, jest to ogromny problem wpływający destabilizująco na ich pracę.

Jakie są magazyny energii?

Istnieje wiele rodzajów magazynów energii, w których może być przechowywana nadwyżka energii elektrycznej. Są to magazyny:

  • chemiczne;
  • mechaniczne;
  • elektrochemiczne;
  • elektryczne;
  • termiczne.

Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w gospodarstwach domowych są baterie ładowalne i akumulatory, czyli tzw. magazyny elektromechaniczne. Ładowane są prądem elektrycznym, a ich wykorzystanie jest wielokrotne. Solar Energy Development – https://magazynyenergii.pl – oferuje wiele różnorodnych rozwiązań, w których każdy znajdzie idealną opcję dopasowaną do potrzeb energetycznych swojego gospodarstwa domowego. Dodatkowo ich doświadczenie i fachowe doradztwo pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości odnośnie ich funkcjonowania.

Dlaczego nadwyżki energii muszą być magazynowane?

Prąd wytwarzany przez Odnawialne Źródła Energii np. fotowoltaikę, jest zużywany przez całą dobę. Niestety problemy z jego ilością mogą pojawić się szczególnie rano i wieczorem, w porze zimowej. Mimo iż podczas tworzenia całej instalacji fachowcy stosują urządzenia o większej mocy niż potrzeby gospodarstwa domowego, energii może brakować. Wiąże się to z niedostateczną ilością słońca, która produkuje prąd elektryczny. Konieczne jest magazynowanie nadwyżki oraz jej odbiór w momencie braku energii. Tym zajmują się właśnie magazyny energii, które są świetną alternatywą dla przesyłania jej do sieci energetycznej.

Jakie są zalety wykorzystania magazynów energii?

Decydując się na domowy magazyn energii można mieć pewność ogromnych korzyści płynących z jego wykorzystania. To przede wszystkim oszczędność, gdyż przesyłanie nadwyżek oraz ich odbiór wiązał się ze stratą około 20-30% kWh. Samodzielne magazynowanie sprawia, że nie pojawiają się żadne zobowiązania między gospodarstwem domowym, a operatorem energetycznym. Dodatkowo takie rozwiązanie gwarantuje całkowitą niezależność od dostaw prądu z sieci, podwyżek cen i innych zmian praw oraz przepisów. Własny magazyn energii to również gwarancja stałego dostępu do prądu, co idealnie sprawdza się w momencie powstawania różnorodnych awarii i problemów z przesyłem, powodujących przerwy w dostawie prądu. To również świetne rozwiązanie w miejscach, gdzie nie ma przyłącza do sieci energetycznej.

Masa zalet i korzyści wykorzystania magazynów energii sprawia, że z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością. Dlatego warto skorzystać z możliwości posiadania własnego magazynu, jaki oferuje firma Solar Energy Development. To przedsiębiorstwo, które świadczy usługi sprzedaży profesjonalnych magazynów energii oraz na każdym etapie, zarówno zakupu czy użytkowania oferuje profesjonalne doradztwo.