Tworzenie treści audio dla wielu osób jest nie tylko pasją, ale również sposobem na życie i często głównym zarobkiem. Choć czasami podcasty czy audycje mogą brzmieć na spontanicznie nagrywane, bardzo często jest tak, że są one tworzone w rzeczywistości w profesjonalnym studiu muzycznym czy też studiu podcastowym.
Nie brakuje rzecz jasna twórców, którzy decydują się na nagrywanie w swoim zaciszu domowym lub zaimprowizowanym studio. Oba te rozwiązania oczywiście mają swoje wyraźne wady oraz zalety. Jakie?
Samodzielne nagrywanie w domu – na dobry początek
Wielu początkujących twórców decyduje się na nagrywanie w domowych warunkach. To jednak obarczone jest sporym ryzykiem i wieloma problemami technicznymi, z których nie wszystkie będziemy mieli możliwość wyeliminować.
Czasami oczywiście na dłuższy czas wystarczy fakt posiadania mikrofonu i w miarę cichego pomieszczenia. To jednak wiąże się zawsze z bardziej skomplikowaną postprodukcją, a więc dodatkową pracą, której możemy uniknąć.
Tworzenie amatorskiego studia nagraniowego
Podstawowym elementem jest mikrofon, który powinien być dostosowany do rodzaju nagrań, na przykład dynamiczny lub statyczny, choć w praktyce często potrzebujemy kilku rodzajów mikrofonów. Kolejnym niezbędnym elementem jest interfejs audio, który pozwoli na podłączenie mikrofonów do komputera lub innego urządzenia. W zależności od potrzeb, warto zainwestować w interfejs audio o odpowiedniej liczbie wejść i wyjść oraz odpowiedniej jakości konwersji sygnału. Dodatkowo, słuchawki studyjne są przydatne do monitorowania dźwięku podczas nagrywania i edycji. Oprogramowanie do nagrywania i edycji dźwięku, takie jak popularne DAW, również jest niezbędne w procesie tworzenia nagrania. Warto zaznaczyć, że tworzenie amatorskiego studia nagraniowego wiąże się z bardzo dużym kosztem, ponieważ wysokiej jakości sprzęt i
oprogramowanie często kosztować potrafi majątek. To zdecydowanie najbardziej zniechęca często nawet największych pasjonatów samodzielnego nagrywania.
Nagrywamy w studio podcastowym – dla kogo?
W przypadku, gdy na przykład nagrać musimy pojedynczy podcast, spot reklamowy dla radia czy też inne materiały audio, od których zależeć może sukces naszej firmy czy też marki, warto wybrać się do profesjonalnego studia. Studio podcastowe to przede wszystkim wielokrotnie lepsze możliwości niż to, co jesteśmy w stanie zaaranżować w swoim domu i o wiele lepsze możliwości techniczne czy też w kwestii wiedzy osób, które zajmować się będą obróbką strumienia audio.