Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Najpopularniejsze rodzaje odkurzaczy

rodzaje odkurzaczy

Bez odkurzacza trudno sobie dzisiaj wyobrazić sprzątanie mieszkania, jednak obecnie produkowane urządzenia mają za zadanie nie tylko zbieranie kurzu i innych zanieczyszczeń, ale również pranie oraz mycie dywanów i podłóg. Dobry jakościowo odkurzacz będzie nam dobrze służył przez wiele długich lat, jednak, aby dokonać wyboru właściwego sprzętu, powinniśmy poznać najpopularniejsze rodzaje odkurzaczy.

Odkurzacz workowy

Najpopularniejszym rodzajem odkurzacza, który gości w naszych domach od wielu lat jest odkurzacz workowy zbierający wszelkie zanieczyszczenia do specjalnego worka. Podczas jego zakupu musimy w szczególności zwrócić uwagę na rodzaj worka, który jest w nim montowany. Może to być zarówno worek papierowy (trzeba go wymieniać co jakiś czas, gdy się napełni), jak i worek tekstylny (po jego opróżnieniu możemy go znów zamontować w urządzeniu). Z punktu widzenia osób zmagających się z alergią znacznie lepszym wyborem będą worki papierowe, które po zużyciu wyrzuca się wprost do kosza. Worki tekstylne wymagają bowiem konieczności regularnego opróżniania, co nie jest zbyt higieniczne.

Odkurzacz bezworkowy

Świetną alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy workowych są urządzenia pozbawione tego wyposażenia, a wszelkie zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika, który należy oczywiście regularnie czyścić. W przypadku wyboru takiego odkurzacza nie trzeba martwić się koniecznością zakupu specjalnych worków, których cena może być dosyć wysoka. Zakup takiego odkurzacza pod względem ekonomicznym jest korzystniejszy nawet pomimo tego, iż odkurzacze bezworkowe są nieco droższe od klasycznych urządzeń tego rodzaju.

Odkurzacz automatyczny

Z roku na rok odkurzacze automatyczne zyskują na popularności, ponieważ całą brudną robotę wykonują za nas. Same poruszają się po pomieszczeniu, jednak dzięki zastosowaniu czujników oraz nawigacji bez problemu omijają wszystkie przeszkody, poruszając się bezpiecznie po całym mieszkaniu. Automatyczne odkurzacze zasilane są akumulatorowo i w sytuacji, gdy bateria zaczyna się wyczerpywać, to robot automatycznie zaczyna kierować się do stacji ładującej.

Odkurzacz piorący

Kolejnym rodzajem odkurzacza jest odkurzacz piorący, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologi służy nie tylko do zbierania kurzu, okruszków oraz sierści, ale również do prania dywanów oraz zbierania wody z podłogi. Taki odkurzacz jest niestety dosyć drogi, jeśli jednak w naszym mieszkaniu znajduje się wiele dywanów, to jego zakup może być bardzo opłacalny.