Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Pompy ciepła w twoim domu – co warto wiedzieć?

pompy-ciepla

Budowa domu składa się z wielu etapów. Jednym z ważniejszych jest wybór sposobu ogrzewania. Coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych metod, które nie tylko są mało efektywne, ale co gorsza – negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Nieprzypadkowo popularność zdobywa pompa ciepła – ekologiczna, wydajna i komfortowa w obsłudze. Dowiedzmy się o niej więcej!

Jakie powinno być ogrzewanie?

Przede wszystkim powinno zapewniać optymalną temperaturę w całym budynku. Do tego potrzeba oczywiście odpowiedniej mocy grzewczej, ale nie jest to jedyny kluczowy czynnik. Równie istotne, aby ciepło było dostarczane we właściwej ilości i czasie. Kluczowe więc, aby działanie instalacji centralnego ogrzewania było w jak największym stopniu zautomatyzowane.

W przeciwnym wypadku nie zapewnimy sobie właściwego komfortu termicznego, ale też stracimy mnóstwo czasu na to, by dokładać paliwo do kotła i kontrolować jego stan. Zamiast tych problemów i frustracji, lepiej poznać pompy ciepła i zobaczyć, jakie możliwości zapewniają!

Pompa ciepła – co to takiego? Jak działa?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia zaprojektowane w ten sposób, by wymuszać przepływ ciepła z miejsc o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. To możliwe za sprawą dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. Mówiąc bardziej obrazowo – pompy ciepła pobierają chłodniejsze powietrze z zewnątrz i dostarczają je do wnętrza budynku już jako ciepłe. Występują one w kilku wariantach. Jednym z nich jest pompa ciepła gruntowa, drugą pompa ciepła powietrzna. W pierwszym przypadku energia – jak nazwa wskazuje – pozyskiwana jest z gruntu. Jeśli chodzi o pompę powietrzną, to pobiera ona energię z powietrza znajdującego się poza budynkiem.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Nie da się określić precyzyjnego kosztu pompy ciepła, bo uzależnione jest to od konkretnej sytuacji. Wiele zależy od tego, czy chcemy ją zamontować w nowym, czy remontowanym budynku. Gdy dom jest dopiero budowany, a działka niezagospodarowana mamy większe możliwości, bo możemy wybrać między pompą ciepłą powietrzną i gruntową. Oczywiście wszystko zależy od powierzchni działki i warunków gruntowych.

Różnice w cenie wynikają też z wielu innych czynników, między innymi ze sposobu ogrzewania. W nowym domu sprawdza się ogrzewanie niskotemperaturowe . W starszym  budynku wręcz przeciwnie – zwykle wykorzystuje się istniejące grzejniki, lecz to często wymaga to instalacji pompy wysokotemperaturowej.

Koszty są uzależnione również od tego, czy pompa ciepła będzie stanowić jedyne źródło ogrzewania, czy raczej zdecydujemy się na system biwalentny, gdzie poza pompą ciepła do dyspozycji mam inne, tradycyjne źródło ciepła, jak kocioł grzewczy  itd.

Pompa ciepła i fotowoltaika – optymalne rozwiązanie

Warto też pamiętać, że pompy ciepła doskonale współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, dzięki czemu wytwarzamy darmową energię, płacąc naprawdę niskie comiesięczne rachunki. Choć taka inwestycja początkowo może wydawać się dość duża, to szybko się zwraca. Tym bardziej że uniezależniamy się od podwyżek cen prądu. Co równie ważne, inwestując w takie źródło ogrzewania, przyczyniamy się do dobrostanu środowiska.

Nie ulega wątpliwości, że pompy ciepła to nowoczesne systemy pozyskiwania energii, które warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu lub remontu już istniejącego budynku. Poszukując pompy ciepła w Rzeszowie i okolicach, warto zajrzeć na stronę internetową https://sm-project.pl/pompy-ciepla/.