Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Projekt budowlany a projekt techniczny – szczegółowe ustalenia do budowy domu energooszczędnego

projekt techniczny

Zanim podejmiemy się budowy domu, warto zwrócić uwagę na kwestie formalne, między innymi projekt budowlany oraz projekt techniczny.

Jak wygląda budowa domu od strony formalnej?

Wypełnianie licznych dokumentów to cecha charakterystyczna naszych czasów. Nie inaczej jest, kiedy decydujemy się na budowę budynku, w którym pragniemy zamieszkać. Aby wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującym prawem, niezbędne będzie wykonanie i zgłoszenie projektu budowlanego. Najlepiej zlecić to zadanie doświadczonym architektom, którzy wypracują pewne kompromisy i zapewnią nam projekt domu, o którym marzymy – niekiedy przy stosunkowo niewielkim nakładzie kosztów.

Projekt budowlany

Projekt wykonawczy a projekt budowlany

Czym się różni projekt wykonawczy od projektu budowlanego? Różnica między tymi pojęciami jest bardzo prosta. Projekt budowlany stanowi akt podstawowy – dokument formalny, który obejmuje planowane działania. Jest on niezbędny do uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Z kolei projekt wykonawczy jest tworzony względem konkretnego projektu budowlanego. Zawarte są w nim precyzyjne zamierzenia, co do wykonywanego przedsięwzięcia, czyli wykończenia, materiały, itp.

Projekt budowlany zwykle dotyczy domów stawianych przez ludzi, którzy chcą po prostu zamieszkać w swoich własnych czterech ścianach. Projekt wykonawczy dotyczy z kolei inwestycji realizowanych z publicznych funduszy, gdzie potrzebne są dokładniejsze charakterystyki planowanych poczynań.

Projekt techniczny – co warto wiedzieć?

Projekt techniczny przedstawia wszelkie aspekty budowy w niezwykle szczegółowy sposób. Mamy tu do czynienia z dokładnym opisem wszystkich zastosowanych technologii oraz materiałów, planowanych prac rozruchowych oraz robót. Jest to dokument, w którym zawarta zostaje tak naprawdę cała wiedza dotycząca wznoszonego budynku – plan techniczny jest zatem niezwykle ważny. Za jego sporządzenie również należy zapłacić, ale jest to inwestycja konieczna, aby wszystko przebiegło sprawnie.

Projekt nowoczesnego domu

Jeśli zdecydujemy się na wybudowanie domu, musimy znać warunki techniczne, które weszły w życie w 2021 roku. Mówią one o tym, aby nowo wznoszone budynki były możliwie jak najbardziej energooszczędne i przystępne środowisku. Projekt musi zawierać zatem wszelkie technologie i materiały, dzięki którym można dążyć do osiągnięcia pełnej pasywności i stania się świadomym prosumentem, a więc osobą, która wytwarza energię i jednocześnie ją zużywa – nie wykorzystując przy tym surowców pierwotnych. Jeśli chodzi o znakomite projekty domów energooszczędnych – domoweklimaty.pl jest stroną, która oferuje ich szeroki wybór. Zdecydowanie warto zapoznać się z jej treścią.