Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Rodzaje rur stalowych i ich zastosowanie

rury ze stali nierdzewnej

Konstrukcje budowlane, sieci i instalacje przesyłowe nie mogą istnieć bez rur stalowych. Sposób ich produkcji w dużej mierze wpływa na zastosowanie poszczególnych typów. Najczęściej wyróżnia się rury stalowe ze szwem i bezszwowe, jednak to tylko dwa z wielu rodzajów rur. Oto charakterystyka pozostałych opcji!

Rury stalowe ze szwem i bezszwowe

To podstawowe rodzaje elementów stalowych w formie walcowej. Rury ze szwem powstają poprzez zgrzewanie i spawanie. Dzięki wykorzystaniu tych procesów możliwe jest uzyskanie ogromnych średnic takich produktów – nawet do 1626 mm średnicy zewnętrznej! Stosuje się je do:

  • konstrukcji budowlanych;
  • przesyłu mediów palnych;
  • pracy w towarzystwie skrajnych ciśnień i temperatur.

Inną opcją są rury bezszwowe. Produkowane są w procesie obróbki wlewek, które są przeciskane przez prasy, co powoduje wydrążenie tulei i stworzenie rury. Proces produkcyjny nie pozwala na zachowanie tak dużych średnic wewnętrznych. Zwykle nie przekraczają 500 mm. Ich najważniejszą cechą jest wytrzymałość i pełna szczelność, co sprzyja wykorzystaniu w przesyłaniu gazów, mediów ciekłych i produkcji wyrobów specjalnych.

Rury stalowe ocynkowane

To oddzielna kategoria rur stalowych, ponieważ wymaga zastosowania stali o odpowiednich właściwościach chemicznych i fizycznych. Podczas obróbki poszczególne elementy poddaje się procesowi cynkowania w temperaturze ok. 450°C. Na skutek działania kąpieli cynkowej na powierzchni rur powstaje cienka warstwa antykorozyjna. To sprawia, że rury ocynkowane można wykorzystywać w instalacjach i konstrukcjach zewnętrznych, oraz takich, które są narażone na oddziaływanie agresywnych czynników chemicznych. Każdy z wymienionych w artykule typ rur zapewnia dystrybutor rur stalowych Impostal Sp. z o.o.https://impostal.pl/.

Rury stalowe dwudzielne

To nietypowy model rur stalowych, które pełnią funkcję ochronną. Wykonuje się je z dowolnej stali spawanej, co przekłada się na optymalizację kosztów produkcji i obniżenie ceny. Konstrukcja rur dwudzielnych bazuje na dwóch częściach skręcanych do siebie. W ten sposób powstaje element ochronny dla już istniejącego rurociągu lub instalacji elektroenergetycznej. Rury dwudzielne zapewniają szybki dostęp dla serwisantów zajmujących się konserwacją oraz naprawą instalacji.

Rury stalowe zwijane z blach

Konstrukcją o wyjątkowych właściwościach są rury zwijane z blach. Ogromna średnica (przekraczająca 2000 mm) pozwala na zastosowanie ich wszędzie tam, gdzie inne rodzaje rur nie są wystarczające. Zwijanie z blach może odbywać się na zimno lub na gorąco w zależności od projektu. Dodatkowo grubość arkuszy dobierana jest indywidualnie i może sięgać nawet 100 mm. Rury zwijane z blach stosuje się w przemyśle budowlanym, naftowym, petrochemicznym, chemicznym czy morskim.

Rury stalowe w izolacji

To szczególna grupa rur stalowych, których konstrukcja bazuje na wykorzystaniu elementów spawanych. Rury w izolacji mają osłonę bitumiczną, polipropylenową, polietylenową lub epoksydową. Dobiera się je pod kątem zastosowania rur w danym środowisku. Zwykle mowa o środowiskach szczególnie korozyjnych, zawilgoconych, czy podatnych na oddziaływanie promieni ultrafioletowych.

Wszystkie ww. konstrukcje stalowe można dopasować do potrzeb realizowanej inwestycji.