Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Serwer VPS, serwer dedykowany czy chmura – jaką usługę wybrać dla firmy?

Serwer dedykowany

Serwery przechowują ogromne zasoby danych oraz plików, z których składają się poszczególne witryny. To właśnie w momencie, kiedy w oknie przeglądarki wpisuje się adres strony internetowej, wysyłana jest komenda do danego serwera. Istnieją trzy odmiany technologii wirtualnych, które pozwalają wykorzystać użytkownikowi zasoby serwera – VPN, serwer dedykowany i chmura. Która z nich będzie najlepsza dla firmy?

Serwer VPS – jak działa ta technologia?

VPS jest technologią wirtualizacji KVM. To jeden element fizycznego sprzętu, który działa jak kilka oddzielnych serwerów. Dzięki niemu użytkownik może korzystać ze specjalnie wydzielonego miejsca tylko dla niego. Ta powierzchnia to najczęściej pamięć RAM i rdzenie procesora.

System działania serwera VPS polega na tym, że dostawca usług hostingowych instaluje wirtualną warstwę na górze systemu operacyjnego OS serwera, korzystając z technologii wirtualizacji. Takie dzielenie pojemności serwera sprawia, że użytkownicy mogą korzystać w dowolny sposób z tak wyszczególnionych partii, na przykład instalując własny system operacyjny lub oprogramowanie.

Serwer dedykowany – co to jest?

Serwer dedykowany pozwala korzystać wyłącznie z jednego serwera, który jest przeznaczony dla danego klienta. Ze względu na tak indywidualne podejście, serwery dedykowane są znacznie droższe. Jednak ogromnym atutem jest pełna kontrola nad zasobami, co umożliwia dostosowywanie oprogramowania do swoich potrzeb.

Chmura dla firm – czym charakteryzuje się ta opcja?

Hosting w chmurze jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii, jeżeli chodzi o udostępnianie mocy obliczeniowej. Są niesamowicie wydajne i zapewniają znakomitą ergonomię. Jak to działają chmury obliczeniowe? W momencie, kiedy na danym serwerze w chmurze występuje maksymalny ruch, automatycznie kieruje on zapytanie dla określonej witryny do bezczynnego serwera w chmurze w klastrze.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Wybranie jednej spośród trzech usług nie jest łatwe. Serwer VPS sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw, które są szczególnie narażone na ataki zewnętrzne lub zmagają się z wolnym działaniem witryn – mogą to być na przykład sklepy internetowe. Hosting dedykowany jest rozwiązaniem dla tych przedsiębiorstw, które chcą mieć serwer na wyłączność. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że inne strony zablokują procesor lub pamięć RAM serwera – zapewnia to stabilność działania.

W przypadku hostingu w chmurze największe zalety to natychmiastowe udostępnianie, bardzo szybkie działanie, a także korzystanie z kilku serwerów w przypadku przeciążenia, co powoduje, że istnieje bardzo niskie ryzyko zacinania się witryny internetowej.

Jakiego usługodawcę wybrać?

Przetwarzanie informacji w firmie jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, dlatego należy je powierzać wyłącznie zweryfikowanym usługodawcom, dysponującym dostępem do zaawansowanych centrum przetwarzania danych. Jednym z nich jest INEA, która oferuje usługę CloudPro. Jest to wysokowydajny pakiet udostępniania mocy obliczeniowej oraz przestrzeni dyskowej w modelu IaaS. To prawdopodobnie jedna z najlepszych ofert na rynku.

Centrum przetwarzania danych, z którego korzysta INEA, znajduje się w Wysogotowie przy drodze A2 pod Poznaniem. Obejmuje 1500 m2 powierzchni na trzech poziomach. Samo centrum przetwarzania danych jest znakomicie przystosowane do hostingu. W budynku usług INEA Data Center znajdują się kioski po 26 szaf, 48U każda, a centrum przetwarzania danych jest rozmieszczone w układzie zabudowy w technologii zimnego korytarza. Porównując usługę z innymi ofertami, na przykład Data Center Comarchu, które znajduje się m.in. w Krakowie, CloudPro INEA wydaje się wyjątkowo atrakcyjną propozycją.