Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Siłowniki pneumatyczne – dlaczego warto wykorzystać je w przemyśle

silownik

Przemysł ciągle się rozwija, dlatego trzeba wprowadzać takie rozwiązania, które w ów rozwój się wpisują. W ten sposób można zwiększyć przychody, choćby poprzez przyspieszenie pracy. Na pewno szerokie zastosowanie mają tutaj siłowniki pneumatyczne. Co warto o nich wiedzieć i gdzie się je wykorzystuje?

Siłowniki pneumatyczne – co warto wiedzieć?

Siłowniki pneumatyczne są to urządzenia mechaniczne, które wytwarzają siłę wprawiającą maszyny w ruch. W tym przypadku elementem wykonawczym jest czyste medium, czyli po prostu powietrze. Z tego też powodu siłowniki pneumatyczne nie generują praktycznie żadnych zanieczyszczeń w przeciwieństwie do elementów hydraulicznych. Na uwagę zasługuje również fakt, że ich budowa jest bardzo prosta, co rzecz jasna stanowi także zaletę, wszak wraz z prostą budową również obsługa jest łatwa. W ten sposób można powiedzieć, że zastępuje się kapitał ludzki kapitałem maszynowym, czyli zwyczajnie w ten prosty sposób zmniejsza się konieczność wykorzystywania siły mięśni. Czynnikiem napędzającym, jak już wspominaliśmy, jest sprężone powietrze. Jest ono dostępne tak naprawdę w każdym miejscu. Zatem siłowniki pneumatyczne Pneumatig mogą być wykorzystane również tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia energii elektrycznej, a to oznacza, że użycie siłowników elektrycznych jest niemożliwe. Do jednej z większych zalet należy fakt, iż siłowniki mogą pracować w bardzo trudnych warunkach. Zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury w żaden sposób nie wpływają na efektywność pracy.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne mają szerokie spektrum zastosowania. Można pokusić się o stwierdzenie, że są wręcz niezbędne wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się maszyny. Choć są niewielkie, a wręcz niepozorne, to wyręczają człowieka w wielu pracach. Wykorzystuje się je w branży przemysłowej, np. na halach produkcyjnych. Dotyczy to nawet bardzo dużych hal. Tam, gdzie występują linie do pakowania, tam także użycie siłowników jest niezbędne. Przemysł drzewny, motoryzacyjny czy drukarski – wszędzie tam także wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne. Z siłowników korzystają nawet służby ratunkowe. Mechanizm wykorzystywany jest w przecinakach czy rozwierakach.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Dostępne są siłowniki pneumatyczne, które działają według normy ISO 6432. Wykorzystuje się je do podnoszenia niewielkich obciążeń. Tutaj należy wiedzieć, że posiadają małą średnicę tłoczyska, a to oznacza, że jego skoki nie powinny być dłuższe niż 200 do 300 mm. Można zdecydować się na siłowniki bez amortyzacji bądź też z regulowaną amortyzacją. Innym rodzajem siłowników pneumatycznych są te jednostronnego działania. Wykonują one ruch roboczy napędzany siłą powietrza, jednak powrót realizowany jest przy wykorzystaniu sprężyny. Kolejnym rodzajem jest siłownik nierdzewny. Wykonany jest w 100% ze stali nierdzewnej, dlatego nie ulega korodowaniu. Szczególnie wykorzystywany jest w przemyśle mięsnym, farmacji, czy w przemyśle stoczniowym.

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania często uznaje się za najbardziej uniwersalny. Dostępny jest w średnicach od 32 mm do 250 mm, przy skokach wynoszących nawet 2800 mm. W miejscach mało dostępnych wykorzystuje się siłowniki kompaktowe. Rzeczywiście są one niestandardowe. Można zdecydować się na te jednostronne bądź dwustronne. Nowa generacja to siłowniki płaskie, które także wykorzystuje się w miejscach mało dostępnych. W ich przypadku prowadzenie odbywa się przy wykorzystaniu łożysk ślizgowych, czy też łożysk kulkowych. Tam, gdzie niezbędne jest zastosowanie ruchu o stałym kącie obrotu, trzeba wykorzystywać siłowniki obrotowe. Produkowane są one w zakresie średnic od 32 mm do 125 mm.

Dlaczego warto zdecydować się na siłowniki pneumatyczne?

Szeroki wybór siłowników pneumatycznych sprawia, iż rzeczywiście wykorzystywane są niemal w każdej branży. Dodatkowo ich stosowanie można uznać za ekologiczne. W końcu działają na zasadzie pobierania i oddawania powietrza. W żadnym wypadku nie trzeba korzystać też z olejów napędowych, co oczywiście sprawia, że praca jest czysta, w końcu nie trzeba wymieniać olejów, a ponadto nie trzeba ich utylizować, co także jest kosztowne. Praca siłowników pneumatycznych jest uważana za bezawaryjną. Dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych materiałów ich waga jest relatywnie niewielka, co także zmniejsza koszty produkcji, a potem i koszty zakupu. Kolejną zaletą jest fakt, iż sprężone powietrze jest tanie i tak naprawdę wszędzie dostępne.