Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Warsztat modelarski – jaki asortyment jest potrzebny początkującemu modelarzowi?

Warsztat modelarski

Ostatnimi czasy, modelarstwo stało się ponownie bardzo popularne. Coraz więcej osób szukających sposobu na spędzanie wolnego czasu, postanawia obrać ścieżkę modelarską. Nic w tym dziwnego, ponieważ czynność ta pozwala na całkowite zrelaksowanie się i oczyszczenie głowy z codziennych problemów. Spora część przyszłych modelarzy nie jest jednak do końca przekonana, czy pieniądze idące na akcesoria do modelowania, nie okażą się tymi wyrzuconymi w błoto. Prawda jest taka, że niemal każda osoba zajmująca się modelarstwem, zbierała sprzęt stopniowo i w parze z nabywanym doświadczeniem. Poniżej postaramy się wyjaśnić, jaki asortyment jest niezbędny, a z jakim można spokojnie poczekać.

Na początek – gotowe modele do sklejania

Zanim w ogóle przejdziemy do kupna jakichkolwiek narzędzi musimy wcześniej sprawdzić, czy rzeczywiście modelarstwo jest dla nas odpowiednią formą rozrywki.

Nie jest przecież powiedziane, że od razu musimy wycinać ze sklejek projektowane przez siebie modele. Na początku warto skorzystać z szerokiej oferty sklepów modelarskich, dotyczącej gotowych modeli do sklejania. Trzeba przyznać, że odwzorowanie w mniejszej skali czołgu, samolotu czy nawet statku z wyciętych przez producenta części, daje równie dużo zabawy i satysfakcji. W tym przypadku, potrzebne nam są jedynie chęci, klej modelarski oraz ewentualnie pęseta do mocowania detali.

W ten sposób możemy nieco zaznajomić się z tematyką samego modelowania i określić, czy rzeczywiście będziemy mieć chęci, by robić to dalej.

Podstawowy sprzęt modelarza

Mając pewność ze modelarstwo jest czymś, co będziemy chcieli wykonywać znacznie dłużej, możemy zacząć nabywać coraz bardziej zaawansowane produkty i narzędzia. Większość modeli posiada części wyrysowane na określonej ramce. Nie trzeba ich zatem projektować samemu, a jedynie uciąć. W tym celu może przydać się nożyk modelarski z ostrzem trójkątnym. W przypadku nieograniczonego budżetu, dobrym rozwiązaniem okażą się również cążki modelarskie. Mogą w dużym stopniu ułatwić pracę nad wycinaniem części modelu z ramek.

Obydwa te sprzęty doskonale przydadzą się nam w tworzeniu zarówno umieszczonych w ramkach gotowych modeli, jak i do opcji DIY, gdzie narysowane własnoręcznie części będą wycinane z formatki ze sklejki.

Pamiętajmy, aby zadbać o stanowisko do składania modeli. Wycinanie części bezpośrednio na biurku nie jest dobrym rozwiązaniem. Może skutkować to sporymi zarysowaniami, a w konsekwencji problemami w domu. Nie chcąc niszczyć żadnych mebli, można przenieść się do garażu bądź zakupić specjalną matę do wycinania.

Pozostałe akcesoria

Wraz ze wzrostem precyzji i poszerzaniem się naszego hobby, będziemy potrzebować coraz bardziej zaawansowanych sprzętów do dokładniejszego składania. Dość istotnym narzędziem w kwestii składania modeli jest pilnik. O ile będąc kompletnym amatorem, możemy podkraść go z łazienki dziewczynie czy mamie, o tyle zajmując się modelami bardziej fachowo, należy już zainwestować w coś własnego.

Standardowe pilniki o różnych grotach najczęściej posiadają gradację od 300 do 1200. Ich celem jest wyszlifowanie wyciętych kantów poszczególnych części, aby model dobrze się prezentował. Z biegiem czasu, korzystnie jest zainwestować w większą ilość pęset. Powinny się one od siebie różnić długością, kształtem czy grubością. Dodatkowo, przydatna może okazać się „trzecia ręka” czyli po prostu lupa, którą możemy postawić w określonym miejscu.