Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Worki filtracyjne o szerokim zastosowaniu

Worki filtracyjne to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań wykorzystywanych do separacji zanieczyszczeń. Filtrację umożliwia wiele rodzajów tkanin i włókien, które stosowane są w produkcji worków filtracyjnych, a w związku szerokim zastosowaniem można ich używać w wielu gałęziach przemysłowych.

Z czego wykonane są worki filtracyjne

Worki filtracyjne mogą być wykonane z wielu materiałów. Niektóre z nich są odporne na bardzo wysokie temperatury, a jeszcze inne znajdują zastosowanie przy użyciu materiałów płynnych, w tym wody i oleju. Dla przykładu, w ofercie firmy GEKO Filtration możemy znależć produkty wykonane z takich materiałów jak:

  • Włóknina poliestrowa to materiał stosowany w większości produktów. Charakteryzuje się wysoką jakością, a także dobrą odpornością termiczną (może być używana w procesach odpylania, gdzie temperatura sięga nawet 150 °C), zachowując przy tym niską cenę, w porównaniu do innych produktów tego typu.
  • Włóknina polipropylenowa (PP, filc igłowany) to materiał jaki wykorzystany jest przy produkcji worków filtracyjnych przeznaczonych do środowiska pracy w którym doczynienia mamy z chemicznym środowiskiem pyłowym, a temperatura pracy materiału nie przekracza 90 stopni Celsjusza.
  • Włóknina PAN (filc igłowy – poliakrylonitryl, Dolanit ®) jest materiałem odpornym na hydrolizę, stosowanym w suchej filtracji, także w środowisku chemicznym w którym temperatura nie przekracza 140 stopni Celsjusza.
  • Włóknina meta-aramid (MA, filc igłowany) to materiał mogący pracować w temperaturze przekraczającej 160 stopni Celsjusza. Materiał jest stosowany w suchej filtracji przemysłowej, a worki filtracyjne wykonane z aramidu mogą pracować przy stałej temperaturze pracy sięgającej nawet 200 °C.
  • Włóknina PPS (filc igłowany) to materiał stosowany w suchej filtracji przemysłowej w środowisku agresywnym chemicznie przy temperaturach, które nie przekraczają 200 °C. Włóknina PPS jest dobrym materiałem do odpylania spalin kotłowych przy zachowaniu dopuszczalnych norm zawartości tlenku azotu.
  • Tkanina szklana z membraną PTFE to materiał wykorzystany przy produkcji worków filtracyjnych narażonych na bardzo wysoką temperaturę – przy ciągłym obciążeniu jest to nawet 260 °C a chwilowo do 280 °C. Warto zwrócić uwagę, że materiał ten jest szczególnie wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, w tym tarcie, zarysowania, zginanie

Materiał to nie wszystko

Wraz z doborem odpowiedniego materiału należy skupić się na innych ważnych parametrach związanych z użytkowaniem worków filtracyjnych. Materiał powinien być odpowiednio dopasowany i zamocowany. Producenci zadbali o odpowiednie zamocowanie, dzięki zastosowaniu koszy, klamr, lub opasek zaciskowych. Warto dodać, że z biegiem czasu każdy materiał będzie potrzebować przeglądu, serwisu, a w razie potrzeby wymiany.