Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Co daje faktoring dla małych firm?

faktoring dla małych firm

Faktoring, czyli usługa polegająca na wykupie faktur, największą popularność zyskała w dużych koncernach wystawiających faktury na wysokie kwoty. Tymczasem faktoring dla małych firm może okazać się dla nich ratunkiem w zachowaniu płynności finansowej. Szczególnie w trudnych gospodarczo czasach.

Jak działa faktoring dla małych firm

Jedną z największych zalet usługi faktoringu jest uzyskanie bezpośredniego dostępu do gotówki w zasadzie od razu po wystawieniu faktury dla kontrahenta. To podstawa zachowania tzw. cash flow, czyli płynności finansowej przedsiębiorstwa. Małe firmy działają na mniejszą skalę, co nie oznacza, że mogą sobie pozwolić na zatory płatnicze. Przeciwnie – w ich przypadku nawet kilka miesięcy zwlekania z regulowaniem kosztów może znacząco zachwiać stabilnością przedsiębiorstwa, a nawet zburzyć jego wizerunek.

Faktoring dla małych firm działa na takiej samej zasadzie, co usługa świadczona na rzecz większych podmiotów. Faktor, czyli np. bank lub przedsiębiorstwo, wykupuje od faktoranta jego nieprzeterminowane faktury z odroczonym terminem płatności. Pieniądze przelewa od razu, w kwocie pomniejszonej o swoją prowizję. Co istotne, faktoring jest usługą bardzo elastyczną. Jak wskazano na stronie https://finansowaniefaktur.pl/, przygotowując swoją ofertę, faktor może dostosować warunki do potrzeb swojego klienta – także tego najmniejszego. W ING Finansowanie faktur mamy m.in. dowolność co do ilości dokumentów, rabaty za regularne korzystanie z usługi i inne atrakcyjne opcje dla najmniejszych podmiotów. 

Korzyści z faktoringu dla małych firm

Minimalizacja ryzyka zatorów płatniczych to najważniejsza zaleta faktoringu. Niezachwiane, comiesięczne regulowanie wydatków, np. wypłata pensji pracownikom, opłacanie rachunków, podatków itp., pozwala firmie zachować stan bezpieczeństwa. A tylko w takim stanie ma ona szanse na dalszy rozwój.

Faktoring to zwykle też usługi dodatkowe, takie jak monitoring należności czy weryfikacja kontrahentów. Przekazanie tych zadań faktorowi odciąża pracowników małej firmy. Dzięki temu mają oni czas na wzmacnianie relacji biznesowych, poszukiwanie nowych metod dotarcia do klientów, szkolenia czy wdrażanie nowych technologii. 

Wybierając obsługę faktoringową na dłużej, stajemy się bardziej konkurencyjni. Nowym kontrahentom z większą swobodą oferujemy wydłużone terminy płatności, czego wiele firm wciąż się obawia.

Faktoring wiąże się z niższych kosztem pozyskania środków niż np. kredyt czy pożyczka, na które nierzadko decydują się przedsiębiorcy postawieni w podbramkowej sytuacji. Nie ma tu też szczegółowego i czasochłonnego badania zdolności kredytowej. 

Proste początki

Jeszcze kilka lat temu umowy faktoringowe były obszerne i zawiłe, a wymagania formalne dla faktorantów – wysokie. Dziś jest znacznie prościej. Firmy faktoringowe wyspecjalizowane w obsłudze małych podmiotów oferują proste i bezpieczne rozwiązania w zakresie finansowania faktur. Całą procedurę można przejść w jeden dzień – drogą internetową, bez konieczności umawiania czasochłonnych spotkań i dojeżdżania do siedziby banku. 

Warto wziąć pod uwagę rozwiązanie, które już wielu małym firmom pomogło utrzymać się na rynku w trudnych czasach. W ING pierwsza faktura finansowana jest za 0 zł – dzięki temu mała firma może wypróbować usługę faktoringu bez dodatkowych kosztów.