Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Z tych produktów i rozwiązań powinien składać się dobry zestaw kontroli dostępu!

dobry zestaw kontroli dostępu

Zależy Ci na tym, aby zasoby Twojej firmy były bezpieczne, a pracownicy i goście mogli z łatwością przemieszczać się po jej terenie bez konieczności noszenia kluczy czy wypisywania przepustek? Nowoczesna kontrola dostępu pozwoli osiągnąć te cele, a przy okazji ma do zaoferowania zdecydowanie więcej. Sprawdźmy, co wchodzi w jej skład.

Czym jest system kontroli dostępu?

Coraz większa liczba przedsiębiorstw reprezentujących różne branże decyduje się na zastąpienie tradycyjnych analogowych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo zasobom, elektroniczną kontrolą dostępu. I nic w tym dziwnego: nowoczesne systemy nie tylko pozwalają skutecznie chronić dostęp do kluczowych miejsc, ale stają się także łatwiej dostępne dla mniejszych zakładów.

Najpierw wyjaśnimy podstawy: kontrola dostępu to zintegrowany system łączący rozwiązania mechaniczne z dorobkiem informatyki i automatyki przemysłowej. Zsynchronizowane narzędzia pozwalają organizacjom zarządzać dostępem osób do określonych pomieszczeń czy stref.

Głównym celem jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa zasobom, jednak dane dotyczące ruchu osób można wykorzystać także w ramach integracji z innymi narzędziami, w tym na przykład systemami ewidencji czasu pracy czy rezerwacji sal.

Z czego składa się zestaw kontroli dostępu?

Kompletny zestaw kontroli dostępu składa się z kilku elementów, które muszą ze sobą współpracować, aby zapewnić bezpieczne i efektywne zarządzanie dostępem do obiektów. Jak może wyglądać? Przekonajmy się na podstawie kontroli dostępu Unicard.

Najważniejsze komponenty systemu dostępowego to:

  • Czytniki kart dostępu: bardzo często wykorzystywaną metodą autoryzacji są karty zbliżeniowe. Aby je odczytać, potrzebne są czytniki montowane w pobliżu drzwi.
  • Sterownik KD: po przyłożeniu karty sygnał jest przesyłany do sterownika, który jest pewnego rodzaju „mózgiem” systemu. Przetwarza dane i decyduje o przyznaniu lub odmowie dostępu.
  • Elektrozamki: oczywiście system kontroli dostępu musi wykorzystywać specjalnie zaprojektowane zamki sterowane elektronicznie. Dzięki temu otwarcie drzwi jest możliwe, gdy użytkownik zostanie pomyślnie zweryfikowany.
  • Kontaktron: jego zadaniem jest przeciwdziałanie nieautoryzowanemu wejściu. Zadziała na przykład w sytuacjach, w których osoba nieposiadająca uprawnień próbuje siłowo otworzyć drzwi.
  • Oprogramowanie kontroli dostępu: pozwala na konfigurację i monitorowanie systemu kontroli dostępu, a także zarządzanie bazą danych użytkowników, przypisywanie uprawnień dostępu oraz przeglądanie historii zdarzeń.

System dostępowy dostosowany do każdej firmy

Olbrzymią zaletą nowoczesnej elektronicznej kontroli dostępu jest możliwość łatwego skalowania wykorzystywanych rozwiązań. Dzięki temu można wykorzystać je nawet w niewielkich zakładach, a następnie – wraz z ich rozwojem – powiększać system kontroli dostępu.

Oczywiście istnieje także możliwość jego montażu wyłącznie w ściśle określonych strefach czy pomieszczeniach.

Uzyskaj większą elastyczność dzięki chmurze

Jeszcze większe korzyści – i bardzo duże oszczędności – będziesz w stanie uzyskać, jeżeli zdecydujesz się na kontrolę dostępu w chmurze, jaką umożliwiają systemy ACaaS (Access Control as a Service).

W takim przypadku to dostawca odpowiada za zapewnienie i utrzymanie niezbędnej infrastruktury informatycznej oraz wdrażanie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i odpowiadających na pojawiające się nowe zagrożenia. Koszty początkowe, ale również długofalowe koszty utrzymania, będą dzięki temu wielokrotnie niższe.