Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Zalety cięcia laserem

Proces cięcia polega na pokonaniu spójności materiału. Ten proces wymaga dostarczenia energii, a ze względu na rodzaj energii wyróżniamy cięcie mechaniczne, cięcie gazowe, cięcie strumieniem wody, cięcie laserem.

Cięcie laserowe to proces, za pomocą którego można wykonać nawet najmniejsze detale z ogromną dokładnością. Może odbywać się na kilka sposobów (wypalanie, sublimacja, topienie materiału). Dobór metody zależy od specyfiki materiału.

Jedną z zalet cięcia laserowego jest duża szybkość produkcji. Cięcie laserowe odbywa się o wiele szybciej niż cięcie za pomocą innych metod. Wykorzystuje się je w przypadku, gdy procesu cięcia należy dokonać w jak najszybszym tempie. Wycięte elementy zazwyczaj nie potrzebują dalszej obróbki, mogą być od razu zamontowane w maszynie lub wykorzystane do innych celów.

Kolejną zaletą cięcia za pomocą lasera jest maksymalne wykorzystanie tworzywa. Laser to urządzenie, za pomocą którego cięcie odbywa się bardzo precyzyjnie. Cięcie laserem pozwala dokładnie odtworzyć każdą część projektu, wszelkie otwory i kontury. Lasery pozwalają ekonomicznie wykorzystać materiał. Wiązka laserowa działa na bardzo małej powierzchni i trafia w odpowiedni obszar. Nie ma więc ryzyka, że dojdzie do zmian czy uszkodzeń w strukturze obrabianego materiału.

Blachy cięte laserem mają wysoką jakość. Cięte powierzchnie są równe, czyste idealnie gładkie. Nie potrzebują już dodatkowej obróbki. Proces cięcia laserowego to proces zachodzący z wykorzystaniem maszyn zaawansowanych technologicznie, jest więc w pełni zautomatyzowany.

Cięcie laserem to metoda, która sprawdza się przy cięciu różnych materiałów – aluminium, stopów niklu, większości gatunków stali, miedzi, metali trudno topliwych tworzyw sztucznych, a nawet szkła, drewna czy gumy.

Wady metody cięcia laserem

Metoda cięcia laserem ma też swoje wady, ale w porównaniu z zaletami jest ich niewiele. Lasery to stosunkowo drogie urządzenia. Niewiele firm może więc pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu. Urządzenie może być obsługiwane przez wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę, a to wiąże się z dużymi kosztami szkolenia. Na szczęście istnieją firmy, z których usług można skorzystać choć to także jest związane z kosztami.

Istnieją też pewne ograniczenia dotyczące metody cięcia laserowego. W przypadku grubszych materiałów mogą pojawić się trudności z precyzyjnym cięciem. Im grubszy materiał, tym większe trudności. Trzeba to mieć na uwadze.