Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Pożyczka a komornik. Czy powinno brać się pożyczki pomimo zadłużenia?

Artykuł sponsorowany

Utrata pracy, poważne zachorowanie czy trudna sytuacja rodzinna – to tylko przykładowe powody, dla których mogą pojawić się problemy w spłacie kredytu lub innego zobowiązania. Jeśli problemy te trwają wyjątkowo długo, sprawa może w końcu trafić na drogę postępowania komorniczego. Czy w takim wypadku można wziąć pożyczkę z komornikiem i spłacić zaległe zadłużenie? Czy zaciąganie nowych zobowiązań, mimo posiadania długów, aby na pewno jest dobrym pomysłem?

W sensie ekonomicznym zadłużenie powstaje wówczas, gdy dłużnik (np. pożyczkobiorca) nie wywiąże się w terminie z obowiązku zapłaty na rzecz wierzyciela (np. pożyczkodawcy). Jeśli zwłoka w płatności trwa nie więcej niż kilka tygodni, wierzyciel ogranicza się do wysyłania wezwań wzywających do uregulowania długu. Po upływie 60 dni od pierwotnie ustalonego terminu płatności, ma już prawo wpisać dłużnika do rejestru zadłużonych BIG. Jeśli windykacja polubowna nie przynosi rezultatu, przekazuje sprawę do sądu. Dopiero gdy dłużnik nie zastosuje się do sądowego nakazu zapłaty, rozpoczyna się egzekucja należności w ramach postępowania komorniczego. By uniknąć związanych z tym konsekwencji, można jednak zaciągnąć pożyczkę z komornikiem i spłacić problematyczne zadłużenie. Kto może jej udzielić?

Kredyt z komornikiem? – nie ma na to szans

Dłużnicy, wobec których toczy się (lub toczyło się w ostatnich latach) postępowanie komornicze, nie mają szans na kredyt w żadnym banku. Instytucje bankowe, zanim udzielą jakiegokolwiek finansowania, uważnie analizują sytuację ekonomiczną i historię kredytową klientów. Uściślając, bank zawsze weryfikuje źródło i wysokość zarobków klienta, jak również sprawdza, jakie dane zgromadziły na jego temat biura informacji gospodarczej oraz Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli wynika z nich, że u klienta miało miejsce zajęcie komornicze, odrzuci wniosek nawet o niewielki kredyt. W praktyce, już sam wpis do rejestru dłużników znacznie utrudnia dostęp do oferty kredytowej banków.

Więcej o tym, jak jest sprawdzana i z jakich jeszcze powodów warto dbać o historię kredytową, można przeczytać na stronie: https://www.euroloan.pl/aktualnosci/historia-kredytowa.

Pożyczka z komornikiem – dostępna, ale tylko w pojedynczych firmach pożyczkowych

Posiadanie zaległości finansowych nie musi natomiast przekreślać szans na otrzymanie pożyczki pozabankowej. Jeśli klient ma stabilne źródło niezłych zarobków, to mimo ewentualnych opóźnień w spłacie rat kredytowych czy innych zobowiązań, a nawet pojedynczych negatywnych wpisów do BIG-u, nadal będzie mógł skorzystać z oferty wielu firm pożyczkowych. Duża część instytucji pozabankowych każdy wniosek analizuje indywidualnie i nie skreśla odgórnie żadnego zadłużonego klienta. Nierzadko są one otwarte również na osoby z długiem komorniczym, ale jeśli dany klient notuje już któreś z kolei postępowanie egzekucyjne, tylko pojedyncze firmy pozytywnie rozpatrzą jego wniosek o pożyczkę.

Czym charakteryzuje się pożyczka dla zadłużonych z komornikiem?

Na rynku działają firmy pożyczkowe, które w ogóle nie sprawdzają klientów ani w BIK-u, ani w Big-ach. Oznacza to, że ich oferta jest dostępna w zasadzie dla każdego, w tym również osób z dużymi długami i postępowaniem egzekucyjnym. Co ważne jednak, pożyczka dla zadłużonych z komornikiem jest zwykle stosunkowo niewielka i wynosi nie więcej, niż kilka tysięcy złotych.

Pojedyncze firmy pozabankowe oferują wyższe kwoty pożyczek, ale oczekują przy tym dodatkowego zabezpieczenia ich spłaty, w postaci poręczenia osoby trzeciej, czy też ustanowienia hipoteki na nieruchomości lub zastawu na samochodzie.

Te pożyczki dla zadłużonych, które opiewają na większe sumy, często wiążą się z mało korzystnymi zapisami w umowie. Poza wysoką prowizją za udzielenie finansowania, mogą też zastrzegać sobie prawo na przykład do zrealizowania weksla, gdy pożyczkobiorca nie ureguluje kilku rat z rzędu – pożyczka z komornikiem jest jednak generalnie kosztowna nawet wówczas, gdy klient spłaca ją w terminie.

Pożyczka z komornikiem – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Komornik może wyegzekwować zaległą należność potrącając odpowiednią kwotę z wynagrodzenia, czy też świadczenia rentowego lub emerytalnego. Może też pobrać środki bezpośrednio z  rachunku bankowego dłużnika, a nawet spieniężyć jego składniki majątku, na przykład telewizor, samochód czy mieszkanie. Warto wiedzieć, że wszystkie te działania wiążą się z dodatkowymi opłatami egzekucyjnymi.

Jeśli zadłużony otrzyma pozytywną decyzję pożyczkową, to w zależności od instytucji pożyczkowej, pieniądze zasilą jego rachunek bankowy lub zostaną mu wypłacone w gotówce. W tym pierwszym przypadku, komornik od razu zidentyfikuje nowe środki i pobierze je na poczet spłaty długu. Jeśli wypłata gotówki ma charakter gotówkowy, pieniądze trzeba przekazać mu do rąk własnych. Niezależne o której opcji mowa, najlepiej jest uregulować dług dobrowolnie, zanim przystąpi on do czynności egzekucyjnych. Pozwoli to uniknąć dodatkowych nieprzyjemności, a jednocześnie obniży koszty postępowania komorniczego.

Zawsze trzeba podjąć wszelkie możliwe działania, które pozwolą wyjść ze spirali zadłużenia i nie dopuszczą do stresującego i kosztownego postępowania komorniczego. Zaciągnięcie pożyczki w celu spłaty zaległych należności jest jednak ostatecznością, która na dodatek w najmniejszym stopniu ani nie poprawi, ani nie ustabilizuje sytuacji finansowej.

Powiązane artykuły

Pożyczka pozabankowa – na co zwrócić uwagę w tego rodzaju pożyczce?

teoriabiznesu.pl

Rodzicom brakuje pieniędzy na bieżące potrzeby dzieci, tylko co drugi odkłada na ich przyszłość

teoriabiznesu.pl

Pożyczka do 5000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

teoriabiznesu.pl