Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

W co inwestować małe kwoty?

w co inwestowac pieniądze

Artykuł sponsorowany

Im większa kwota zgromadzonych oszczędności, tym więcej dostępnych form inwestowania. Niemniej jednak, na różne sposoby można pomnażać także niewielkie, trzy- i czterocyfrowe sumy. Jak i w co inwestować nie dysponując wielotysięcznym kapitałem?

Posiadając niewielkie oszczędności należy skupić się przede wszystkim na bezpiecznych sposobach inwestowania. W takim wypadku, podstawowym celem powinno być zbudowanie solidnej poduszki finansowej, a temu, ryzykowne rozwiązania zdecydowanie nie sprzyjają. Gdy taki cel zostanie już osiągnięty, kolejne nadwyżki będzie można swobodnie lokować zarówno w bezpiecznych produktach, jak i inwestycjach bardziej ryzykownych, ale jednocześnie o większym potencjalnym zysku. Oto kilka wskazówek, w co i jak inwestować niewielkie kwoty, by nie stracić pieniędzy, a nawet co nieco zarobić.

W co inwestować regularnie małe sumy?

Dla osób, które nie mają odłożonych choćby kilku tysięcy złotych, dobrym rozwiązaniem będzie systematyczne inwestowanie drobnych sum. Niewielką część comiesięcznych dochodów, na przykład 100, 200 czy 300 zł, mogą one wpłacać na konto oszczędnościowe. Trzeba jednak podkreślić, że rachunki z atrakcyjnym oprocentowaniem, czyli zbliżonym lub nieco wyższym od stopy inflacji, są dostępne w zasadzie wyłącznie w ramach ofert promocyjnych. W ich przypadku, odsetki są naliczane na korzystnych warunkach zwykle tylko przez kilka miesięcy, dlatego po upływie tego okresu, warto poszukać innej instytucji z atrakcyjną promocją i w niej kontynuować oszczędzanie.

Alternatywę stanowi systematyczne wpłacanie środków do wybranego funduszu inwestycyjnego, najlepiej funduszu obligacyjnego, który odznacza się niewielkim poziomem ryzyka. Co ważne, w przypadku takiej formy inwestycji, minimalna kwota wpłaty wynosi najczęściej zaledwie 100 zł. Podobnie jak konto oszczędnościowe jest ona zatem dostępna dla każdego, kto chciałby regularnie inwestować naprawdę niewielkie sumy.

W co zainwestować jednorazowo niewielką kwotę?

Jeśli oszczędności wynoszą 2, 5 czy 10 tysięcy złotych można pokusić się o większą jednorazową inwestycję. Kilkutysięczną sumę również można wpłacić na konto oszczędnościowe lub do funduszu, ale w jej kontekście warto rozważyć też inne opcje, na przykład zakup złota inwestycyjnego (sztabek lub monet bulionowych). Trzeba tylko pamiętać, że inwestycja w złoto z założenia powinna mieć charakter długoterminowy; jak pokazują notowania historyczne, o ile w krótkich okresach czasem przynosi straty, tak w perspektywie kilku, kilkunastu lat, może zapewnić stopę zwrotu stanowiącą kilkukrotność zainwestowanej sumy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by złote sztabki czy monety bulionowe kupować systematycznie, na przykład co kilka miesięcy. Podobnie jest w przypadku innego rozwiązania, które może zainteresować osoby z mniejszym kapitałem: obligacji korporacyjnych. Takie papiery wartościowe wiążą się z wyższym ryzykiem niż obligacje skarbowe, ale są za to przedmiotem handlu na regulowanym rynku wtórnym i oferują większy potencjalny zysk. Poza tym, zarówno obligacje korporacyjne, jak i złoto inwestycyjne nie wymagają opłacania profesjonalistów zarządzających inwestycją (tak jest np. w funduszach), a przy tym są dostępne już od kilkuset złotych.

Jak inwestować niewielkie pieniądze? – bardziej ryzykowne formy inwestycji

Rozważając, w co zainwestować kilkaset czy kilka tysięcy złotych, trzeba pamiętać, że jest to naprawdę niewielka kwota, która otwiera drogę tylko do niektórych form inwestowania. Z drugiej strony, osoby ze skromnymi oszczędnościami, ale jednocześnie gotowe zaryzykować utratę części kapitału, nie powinny narzekać na wybór dostępnych opcji. W ich przypadku, w grę wchodzą dodatkowo inwestycje alternatywne, takie jak: numizmaty, alkohole, kolekcjonerskie zegarki czy biżuteria. Są to jednak rozwiązania znacznie bardziej ryzykowne, wymagające posiadania dużej wiedzy z danej dziedziny, a przy tym cechujące się niższą płynnością.

Zastanawiając się, jak i w co inwestować niewielkie kwoty, warto wziąć również pod uwagę podpowiedzi zawarte w artykule: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-lista/w-co-zainwestowac-10-tysiecy-zlotych-aby-nie-stracic-pieniedzy-nie-poniesc-duzych-kosztow-i-co-nieco-zarobic.

Powiązane artykuły

Czy opłaca się inwestycja w monety?

teoriabiznesu.pl

Czy inwestowanie w złoto nadal się opłaca?

teoriabiznesu.pl