Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Czy inwestowanie w złoto nadal się opłaca?

inwestowanie w zloto

Złoto od zawsze należało do kruszców cieszących się dużym zainteresowaniem nie tylko inwestorów, ale także pojedynczych osób. Wiele z nich uważa, że jest to jedna z pewniejszych inwestycji, na której nie można stracić. Czy jednak inwestowanie w złoto nadal się opłaca? Jeśli tak, to gdzie najlepiej je kupić i sprzedać?

Inwestowanie w złoto

Inwestowanie w złoto to obecnie jeden z głównych tematów inwestycyjnych. Przyczyniła się do tego m.in. pandemia koronawirusa, a także niskie oprocentowanie lokat bankowych. Każdego roku ilość tego kruszcu rośnie o 1,5%. Ta liczba prawdopodobnie spadnie w przyszłości, ponieważ rezerwy podziemne zmniejszają się nawet o 5% rocznie. Jego podaż jest ograniczona, w przeciwieństwie do tradycyjnego pieniądza.
Statystycznie popyt, który decyduje o cenie, stanowią branże jubilerskie, elektryczne, medyczne a także inwestorzy i spekulanci.
Inwestowanie w złoto to doskonałe zabezpieczenie kapitału w czasie kryzysu finansowego, który wg wielu ekspertów ma nadejść. Podczas gdy wiele cen akcji i obligacji spada, złoto przeważnie pozytywnie reaguje na tego typu okoliczności.

Sposoby inwestowania w złoto

Istnieje kilka sposobów na inwestycje w złoto:
Bezpośrednia inwestycja w złoto oznacza, że taki wyrób posiadamy fizycznie w domu w postaci na przykład sztabki, lub monety numizmatycznej. W drugim wypadku, cenę może kształtować także rok produkcji i nakład.

W celu zakupu lub sprzedaży złota, możemy skorzystać portali oferujących taką usługę Przykładem tego może być http://skup.zlota.pl oferujący złoto inwestycyjne, użytkowe, inne metale i diamenty. Warto zaznaczyć, że poza kupowaniem złota w renomowanych miejscach, niezwykle ważny jest również wybór skupu, by sprzedać je najlepiej i bezpiecznie.

Innym sposobem zakupu złota jest inwestowanie w akcje kopalni złota. W tym przypadku kupujemy udziały w firmie, która faktycznie produkuje złoto.

Dlaczego warto inwestować z złoto?

Zalety i wady inwestowania w złoto

Inwestowanie w złoto ma kilka zalet:

 • Jest to prawdziwy składnik aktywów o ograniczonej podaży i skutecznym zabezpieczeniem przed inflacją.
 • Złoto zazwyczaj dobrze radzi sobie podczas recesji , bessy i przy wahaniach kursów na giełdzie .
 • Inwestując w złoto, nie tracimy wysokich odsetek lub dywidend.
 • Złoto jest aktywem materialnym, a jego wartość jest uznawana w większości krajów.

Inwestowanie w złoto ma także wady

 • Inwestycja w złoto nie daje spektakularnych zysków.
 • Jego cena zależy od popytu i podażu, co oznacza, że ma charakter spekulacyjny.
 • Jego sprzedaż może być kłopotliwa
 • Jeśli posiadasz fizyczne złoto, musisz je przechowywać i transportować

Sprzedaż złota

Zakup złota to nie wszystko. Przyjdzie czas, że taki wyrób z różnych przyczyn będziemy chcieli spieniężyć. W związku z tym jak sprzedawać złoto?
Istnieje wiele miejsc sprzedaży złota. Mogą to być portale online, lombardy i lokalni jubilerzy. Warto wziąć pod uwagę, że nawet najbardziej widoczne i reklamowane firmy oferujące skup złota nie zawsze są najlepszym miejscem do sprzedaży, jeśli chcemy uzyskać uczciwą ofertę.

Okazuje się że takie wyroby jak biżuteria, monety, złoto w sztabkach lub inny rodzaj złota, najszybciej sprzedamy online. Na zalety tej formy sprzedaży wpływają takie czynniki jak:

 • Najlepsze ceny
 • Łatwy proces
 • Szybkie płatności

Wniosek

Jak wynika z powyższego artykułu, zarówno zakup jak i sprzedaż złota musi być starannie przemyślana. Warto wziąć pod uwagę zalety , ale także i wady posiadania tego kruszcu.

Powiązane artykuły

Czy opłaca się inwestycja w monety?

teoriabiznesu.pl

W co inwestować małe kwoty?

teoriabiznesu.pl

Inwestycja w apart hotel i condo hotel – UOKiK i KNF ostrzegają

teoriabiznesu.pl