Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Pożyczka pozabankowa – na co zwrócić uwagę w tego rodzaju pożyczce?

pożyczka pozabankowa

Pożyczka pozabankowa online może być szybkim, wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli pilnie potrzebujesz dodatkowych środków. Często nie jest jednak najtańszą opcją i nie służy do finansowania długoterminowego. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę pozabankową, dokładnie sprawdź jej całkowity koszt i postaw na firmę, która prezentuje go w sposób czytelny i przejrzysty.

Kiedy pożyczka pozabankowa przez internet jest bezpieczna?

Pożyczki pozabankowe online zyskują popularność zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Jest to rozwiązanie szybsze, elastyczniejsze i obarczone mniejszą ilością formalności, niż kredyt w banku. Wiele osób ciągle stroni jednak od tej formy finansowania, bo obawia się nieuczciwych firm, które naciągają klientów na niekorzystne pożyczki pozabankowe z wysokimi, ukrytymi kosztami.

O czym powinieneś więc pamiętać, żeby wybrać rzetelnego pożyczkodawcę i odpowiednią dla siebie ofertę? Przede wszystkim, nawet naprawdę atrakcyjna pożyczka pozabankowa przez internet może nie być najtańszym rozwiązaniem. Zdecydowanie nie służy też do spłacania wcześniejszych zobowiązań czy wychodzenia z trudnej sytuacji finansowej, bo grozi to wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Ponadto warto na wstępie odrzucić firmy, na których temat trudno znaleźć w internecie wyczerpujące i wiarygodne informacje. Nie należy też decydować się na usługi typu „pożyczki bez BIK”, bo rzetelni pożyczkodawcy zawsze sprawdzają możliwości finansowe potencjalnych klientów. Podejrzenia powinna też budzić niejasna komunikacja i brak czytelnego przedstawienia kosztów pożyczki pozabankowej. Zgodnie z prawem, firma ma obowiązek podawać Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) dla każdej oferty, więc jeśli informacja ta nie jest od razu widoczna – nie pożyczaj pieniędzy.

Pożyczka pozabankowa – jak wybrać odpowiednią ofertę?

Ponieważ każda pożyczka pozabankowa to koszty, pożyczaj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Realistycznie oszacuj też, do kiedy zdążysz spłacić zobowiązanie, biorąc drobny zapas na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Dopiero wówczas szukaj najlepszej oferty.

Na koszty pożyczki mogą składać się różne czynniki, takie jak na przykład oprocentowanie, prowizje, czy dodatkowe opłaty. Warto więc stawiać na firmy, które podają nie tylko RSSO, ale też jasno komunikują całkowity koszt pożyczki w złotówkach, czyli o ile więcej będziesz musiał oddać. Rzecz jasna przed podpisaniem umowy online, powinieneś dokładnie ją przeczytać, a także zapoznać się z wszystkimi załącznikami i innymi obowiązującymi dokumentami (np. polityką prywatności).

Chociaż właściwe oszacowanie własnych możliwości zmniejszy ryzyko niedotrzymania terminów spłaty, sprawdź, co Ci za to grozi oraz jakie możliwości oferuje firma, żeby pomóc w terminowej spłacie. Zwykle są one większe w przypadku długoterminowych, ratalnych pożyczek pozabankowych.

Podsumowując, wybierz rzetelną firmę, która jasno i uczciwie komunikuje warunki pożyczki i pozwala Ci w prosty sposób sprawdzić, ile zapłacisz w różnych wariantach oferty. Przykładem może być pożyczka pozabankowa przez internet na wonga.pl, której przykładowy koszt poznasz, jeśli ustawisz suwakami kwotę pożyczki oraz czas spłaty/liczbę rat.

Zalety pożyczek pozabankowych online na wonga.pl

Wonga oferuje zarówno pożyczki krótkoterminowe do 30 dni (od 200 do 1000 zł), jak i długoterminowe, ratalne pożyczki pozabankowe (do 36 miesięcznych rat, do 15 000 zł łącznie). Firma zawsze jasno i czytelnie komunikuje RSSO oraz całkowity koszt pożyczki.

Dla nowych klientów, w przypadku pożyczki krótkoterminowej wynosi on 0 zł. Z kolei przy długoterminowej pożyczce pozabankowej dostajesz pakiet korzyści takich jak bezkosztowa przerwa w spłacaniu rat, 7 dni bezpłatnego odroczenia spłaty.

Wonga sprawdza też zdolność kredytową potencjalnych i obecnych Klientów na podstawie informacji z Biura Informacji Kredytowej oraz baz biur informacji gospodarczej. Mimo to, czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu pożyczki pozabankowej wynosi zwykle kilka minut, a wypłata realizowana jest przez Wonga.pl w ciągu zaledwie 15 minut od złożenia wniosku. Żeby go wypełnić, potrzebujesz jedynie 3 numerów: dowodu osobistego, konta w banku oraz telefonu.

*Pożyczka krótkoterminowa: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 516,17%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 200 zł, całkowita kwota do zapłaty 232,24 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 32,24 zł (w tym: prowizja 30,88 zł, odsetki 1,36 zł), pożyczka spłacana jednorazowo, okres kredytowania 30 dni. Dane aktualne na dzień 07.08.2020 r.Wysokość pożyczki, koszt oraz czas, na jaki jest udzielana, są ustalane indywidualnie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta.

Pożyczka ratalna: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 75,08%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3000 zł, całkowita kwota do zapłaty 5115,53 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 2115,53 zł (w tym: prowizja 1749,90 zł, odsetki 365,63 zł), 23 miesięczne raty równe 213,09 zł i ostatnia rata 214,46 zł. Dane aktualne na dzień 07.08.2020 r.Wysokość pożyczki, wysokość raty oraz liczba dostępnych rat są ustalane indywidualnie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta. Koszt pożyczki uzależniony jest również od okresu na jaki jej udzielono.Po uzyskaniu pożyczki klient może skorzystać z benefitów. Szczegóły w „Regulaminie benefitów”, dostępnym na stronie www.wonga.pl/Dokumenty.

Artykuł przygotowany we współpracy z Wonga.

Powiązane artykuły

Pożyczka gotówkowa (kredyt w banku) a pożyczka ratalna (online)

teoriabiznesu.pl

Czy pożyczka na miesiąc to dobry pomysł?

teoriabiznesu.pl

Czy pożyczka 0 procent to pożyczka bez kosztów?

teoriabiznesu.pl