Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Praca w warunkach wymagających zwiększenia wydajności – jak zwiększyć produktywność i bezpieczeństwo w pracy?

Praca w warunkach wymagających zwiększenia wydajności

Poznaj najskuteczniejsze sposoby na zwiększenie produktywności swoich pracowników. Wystarczy kilka zmian, by pojawiły się szybkie efekty.

Wydajność pracowników a bezpieczeństwo.

Pracodawcom często zależy na tym, aby ich pracownicy byli wydajni, co jest naturalne z punktu widzenia efektywności i osiągania celów organizacji. Jednak istnieją pewne zawody, takie jak kierowcy na długich trasach, gdzie zwiększenie wydajności wiąże się również z zagwarantowaniem bezpieczeństwa samych pracowników. W takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie specjalnych środków, które nie zawsze opierają się na standardowych metodach motywacji czy zwiększania produktywności, lecz właśnie na zapewnieniu odpowiednich warunków pracy, takich jak jazda w podwójnej obsadzie.

Wydajność pracowników a bezpieczeństwo

W większości firm obowiązują bardziej standardowe warunki pracy, w których pracownicy pracują przez określoną, mniejszą ilość godzin w porównaniu do kierowców na długich trasach. W takim przypadku warto stawiać na klasyczne metody, które wpływają na motywację i zwiększenie produktywności pracowników. Oznacza to, że mogą być stosowane metody motywacyjne, które nie zagrażają bezpieczeństwu pracowników, takie jak systemy premiowe, szkolenia rozwojowe, tworzenie klarownych ścieżek awansu, a także promowanie otwartej komunikacji i udziału pracowników w procesach decyzyjnych.

Ważne jest zrozumienie, że każda branża i każde stanowisko pracy może wymagać innych podejść do zwiększania wydajności i zapewniania bezpieczeństwa. W przypadku zawodów, w których bezpieczeństwo jest szczególnie istotne, konieczne jest dostosowanie strategii i metod tak, aby były zgodne z normami bezpieczeństwa i przepisami prawa pracy. Pracodawcy powinni stale monitorować i doskonalić swoje praktyki, aby równocześnie zapewnić wysoką wydajność i bezpieczeństwo dla swoich pracowników.

Sposoby na zwiększenie produktywności pracowników.

Jakie metody pracodawcy stosują najczęściej?

  • Mierzenie produktywności i kontrola czasu – podstawą w skutecznym zarządzaniu czasem jest określenie, jak długo pracownicy realizują określone obowiązki. Monitorowanie produktywności osób zatrudnionych przybliży Cię również do poznania czynników, które mają wpływ na to, ile trwa realizacja wyznaczonego celu. Bardzo ważne jest dokładne precyzowanie deadlinów.
  • Zbieranie opinii pracowników – warto zachęcać ich i dawać szansę na wypowiedzenie się w kwestii organizacji czasu pracy. To oni są najcenniejszym źródłem wiedzy w kwestii tego, co im pomaga pracować, a co utrudnia.
  • Zapewnienie motywacji na odpowiednim poziomie – nie chodzi tu o owocowe czwartki ani możliwość przyjścia w piątek do biura w dresie. Twoi pracownicy stawiają się każdego dnia na swoich stanowiskach, bo chcą zarobić. Wynagrodzenie to podstawa, ale oczywiście nie wszystko. Godziwe warunki pracy, sprawne narzędzia, dobra atmosfera mają niebagatelne znaczenie.
  • Troska o rozwój pracowników – kursy, szkolenia dla personelu to świetna inwestycja, która ma na celu między innymi zwiększenie produktywności w firmie. Wiąże się z kosztami, lecz dzięki lepiej przygotowanej kadrze możesz liczyć na lepsze wyniki. Warte uwagi są nie tylko kursy dotyczące kompetencji twardych, ale również miękkich. Nawet umiejętność komunikacji między współpracownikami może przynieść Twojemu przedsiębiorstwu wymierne korzyści.
  • Docenianie – pracownicy, którzy mogą liczyć na dobre słowo i pochwałę nie tylko przy biurku, ale również na forum, z reguły lepiej przykładają się do wykonywania swoich obowiązków. Idealnie, jeśli dobre słowo powiązane jest ściśle z wyższą premią.
  • Elastyczny czas pracy i forma zatrudnienia – rozważ wprowadzenie w swojej firmie możliwość rozpoczynania obowiązków służbowych między np. 7-9 rano. Dzięki temu każdy dostosuje sobie dzień pracy do pory, w jakiej jego organizm jest najbardziej produktywny. Podobnie rzecz się ma w przypadku możliwości pracy stacjonarnej lub zdalnej. Jedni są bardziej efektywni w biurze, inni w domowym zaciszu.