Problem związany z przeprowadzaniem kompleksowych kontroli obecności ciał obcych oraz z kontrolą jakości małych, lekkich opakowań cukierniczych i piekarniczych na szybkich liniach pakujących został rozwiązany poprzez wprowadzenie najnowszego systemu kontroli rentgenowskiej Ishida.
Nowy system Ishida IX-EN-2493-Compact łączy kompaktową konstrukcję oraz prędkość do 120 metrów na minutę. Jest to dwukrotnie większa prędkość niż w przypadku standardowego systemu kontroli rentgenowskiej.
Kluczem do osiągnięcia tak wysokich prędkości jest unikalna konstrukcja dzielonego przenośnika IX-EN-2493-Compact. Tradycyjne systemy rentgenowskie mają pojedynczy przenośnik z osłonami ochronnymi, które zatrzymują wiązkę promieniowania rentgenowskiego wewnątrz urządzenia. Osłony te mogą jednak zakłócać ruch lekkich opakowań jednostkowych, powodując ich destabilizację i powstawanie zatorów.
W rozwiązaniu firmy Ishida osłony uniesione są nad przenośnikiem, aby nie utrudniać ruchu opakowań. Wiązka promieniowania rentgenowskiego jest zatem rzutowana przez opakowanie, gdy przechodzi przez szczelinę w przenośniku, gdzie jest wychwytywana przez dwie duże metalowe płyty, aby zapewnić, że wszelkie emisje tego promieniowania są zatrzymywane w urządzeniu.
Nasz nowy, kompaktowy system kontroli rentgenowskiej umożliwia producentom sprawdzanie opakowań pierwotnych, podczas gdy wcześniej duża prędkość linii uniemożliwiała kontrolę na tym etapie – wyjaśnił Glen Oxborough, specjalista ds. sprzedaży kontroli jakości w Ishida Europe – Dlatego wcześniej jedynym skutecznym rozwiązaniem było przeprowadzanie kontroli w opakowaniach wtórnych, gdy paczki były częścią opakowania zbiorczego lub w opakowaniu zewnętrznym gotowym do dalszej dostawy.
IX-EN-2493-Compact posiada sprawdzoną technologię algorytmu genetycznego (GA) firmy Ishida, która umożliwia operatorom optymalizację procesu kontroli rentgenowskiej w celu zwiększenia czułości na określone ciała obce. Oprócz niezawodnego wykrywania przedmiotów, takich jak stal, aluminium, cyna, szkło, kamienie, gęsta guma i teflon, urządzenie może również identyfikować problemy związane z jakością, takie jak uszkodzone lub zniekształcone przedmioty.
Inną wyróżniającą się cechą konstrukcyjną systemu rentgenowskiego Ishida są dwa oddzielne pojemniki na ciała obce i odrzuty jakościowe, do których można uzyskać dostęp z jednej strony przenośnika – dla maksymalnej wygody operatora. Pomaga to również zminimalizować całkowitą powierzchnię zajmowaną przez maszynę, ułatwiając tym samym integrację z liniami pakującymi.